Kupując jakąkolwiek kartę pamięci czy inną pamięć przenośną możemy spotkać się z różnymi cenami, jakie spotykamy w sklepach internetowych. O ile znane sklepy jak X-Kom, Morele, OleOle itp. raczej nie będą mieć podróbek, o tyle kupowanie karty poprzez AliExpress, Allegro czy OLX może być ryzykowne.
Dlatego kupioną kartę warto sprawdzić pod kątem jej oryginalności, pojemności i szybkości działania. Niestety to ostatnie uzależnione jest od szybkości urządzenia, na którym będziemy sprawdzać pamięć przenośną – wyniki mogą być mało miarodajne, ale jednak warto sprawdzić, ile wyciągniemy na naszym sprzęcie.
Spis treści
Klasy szybkości kart SD
Wstawię tutaj grafikę, która pokazuje klasy szybkości wraz z minimalną prędkością przesyłania danych pomiędzy urządzeniem (oczywiście musi wspierać daną szybkość i sposób przesyłu danych), a kartą SD/ microSD.

Jak widzimy, mając kartę pamięci U3 osiągniemy minimalny transfer na poziomie 30MB/s, natomiast drogie karty SD/microSD V90 pozwolą już na odczyt danych z szybkością 90MB/s!
Formatowanie nowej pamięci przenośnej
Na samym początku zalecam sformatowanie pamięci podręcznej, aby wszelkie ewentualne pliki zostały dokładnie wyczyszczone, a rozmiar klastra został ustawiony optymalny oraz system plików został dobrany najlepszy.
Szybki format to nie format – opcje dostępne poprzez system Windows są ubogie dosyć.
SD Card Formatter
Pobieramy i instalujemy SD Card Formatter ze strony producenta – Windows i Mac.
Po włożeniu naszej pamięci przenośnej do portu USB lub bezpośrednio w slot karty uruchamiamy program.

Na pierwszym miejscu i opcji wybieramy naszą pamięć przenośną, poniżej zaznaczamy „Overwrite format”. Opcja „CHS Format size adjustment” nas nie interesuje.
Po wybraniu opcji nadpisywania danych (czyszczenie pamięci) wybieramy „Format” i klikamy „OK” w komunikacie informującym o wykasowaniu zawartości pamięci. Cierpliwie czekamy na wynik formatowania.

Jest to okno, które informuje nas o kilku rzeczach:
- File system jest to system plików, jaki został zastosowany na pamięci zewnętrznej. Zazwyczaj będzie to FAT32, który ma swoje wady i zalety.
- Capacity jest to informacja o pojemności testowane pamięci.
- Free space mówi nam o wolnym miejscu, jakie mamy do wykorzystania. Nie powinna różnić się znacząco od powyższej opcji (różnica widoczna na screenie jest znikoma).
- Cluster size to informacja o ustawionym rozmiarze klastra. Dla szarego użytkownika jest to zbędna informacja.
- Volume label to nazwa, jaką ustawiliśmy na nośniku.
Sprawdzanie szybkości
Pamiętaj… tak już pisałem. Ale Twoje urządzenie może być za wolne lub niedostosowane pod pamięć zewnętrzną.
CrystalDiskMark
Szybkość naszej karty sprawdzimy programem CrystalDiskMark. Możemy pobrać zarówno archiwum ZIP (nie będzie konieczna instalacja) lub „Installer” wersja do instalacji.
Po pobraniu uruchamiamy program.

Zmienimy nieco ustawienia – będzie szybciej.
- Zamiast „5” wybierz z listy „1” (jeden przebieg testu zamiast pięciu razy).
- 1GiB zostawiamy tak jak jest (drugi test możemy wykonać opcją 128MiB).
- Zamiast dysku „C” wybieramy” literę dysku naszej pamięci przenośnej”.
- MB/s zostawiamy jak jest.
Po tych krótkich ustawieniach wybieramy „ALL” i czekamy na pełne przeprowadzenie testu. Wyniki powinny być takie, jakie producent opisuje na opakowaniu pamięci przenośnej. Jeśli wyniki są inne, zamiast 1GiB wybierz opcję 128MiB i ponownie przeprowadź test (przyciskiem „ALL”).
Jeśli wyniki odbiegają od tego co widzimy na opakowaniu to są dwie opcje:
- Pamięć zewnętrza jest uszkodzona lub jest podróbką
- Twój czytnik kart, adapter czy wejście w komputerze/laptopie jest niewystarczająco szybkie, aby sprostać szybkości pamięci zewnętrznej. Dobrze byłoby przeprowadzić test na innym urządzeniu.
Weryfikowanie dysku przenośnego
Nie każdy program będzie w stanie poprawnie odczytać dane zaprogramowane (niewidoczne dla nas) z pamięci przenośnej oraz poprawnie przeanalizować działanie zewnętrznego nośnika. Dlatego pokazuję trzy propozycje, którymi możemy sprawdzić naszą pamięć zewnętrzną/przenośną.
Przy sprawdzaniu najlepiej podłączyć pamięć przenośną w odpowiednie miejsce (jeśli jest to możliwe) bez adapterów, czytników kart itp.
ChipGenius
Jest to najszybszy program, który nie wymaga instalowania ani nie zapisuje na naszym nośniku żadnych danych. Odczytuje jedynie dane zapisane w przestrzeni, do której nie mamy dostępu jako szary użytkownik.
ChipGenius można pobrać ze strony Softpedia.com
Po pobraniu należy wypakować archiwum. Wybieramy plik typu ChipGenius_v4_19_0319.
Po podłączeniu pamięci przenośnej zostanie ona automatycznie pokazana wraz z najpotrzebniejszymi informacjami o niej. Niestety czasami pokazuje zbyt mało, jak w przypadku mojej nowej karty SanDisk.

FakeFlashTest
Ten program także nie wymaga instalacji. Jest dobrym programem dla niecierpliwych, ponieważ program zapisuje i odczytuje po 512 bajtów w losowych sektorach (w opcji szybkiego testu), zaczynając od tych początkowych, idąc ku końcowi. Chodzi o to, że jeśli dysk ma mniejszą pojemność niż deklarowana, program szybko nas i tym poinformuje, ponieważ nie będzie w stanie odczytać i zapisać pliku w danym sektorze. Do tego programu najlepiej jeśli wykasujesz dane na dysku za pomocą SD Card Formatter (wyżej opisany) tylko wybierz „Quick format”.
Niestety dobra podróbka może przejść ten test pozytywnie.
FakeFlashTest możesz pobrać ze strony MajorGeeks.com
Pobierasz archiwum, które wypakowujesz. Uruchamiasz zamieszczony plik FAKEFLASHTEST.
Wybierz opcję „Quick Size Test”. Poczekaj chwilę i na dole pojawi się informacja czy karta przeszła test pozytywnie „Passed”.

Aby móc korzystać z pamięci zewnętrznej, musisz ją sformatować (np: opisany tutaj SD Card Formatter)
H2testw
Najdokładniejszy test, który trwa dosyć długo. Im większa pojemność zewnętrznego nośnika, tym dłużej poczekamy na wynik testu. Przed tym programem nie ukryje się nic, nawet dobra podróbka polegnie i wyjdzie na jaw oszustwo.
Poświęć na ten test kilka dłuższych chwil.
H2testw pobierzesz ze strony Softpedia.com
Jak wcześniej pobierasz archiwum, które wypakowujesz. Uruchamiasz plik h2testw.
W oknie głównym wybierz „English” a następnie „Select target” wskazując pamięć przenośną. Teraz zaznacz opcję „All available space”. Test zaczynamy przyciskiem „Write + Verify”.

Okno z wynikiem wygląda następująco.

- Warning: Taka różnica to nie jest różnica. Czyli pojemność prawidłowa.
- Test finished without errors – Oznacza test zakończony bez błędów
- You can now delete… można sformatować pamięć przenośną
- Writing speed: Oznacza szybkość zapisu danych (pamiętaj, mniejsza wartość może wynikać z ograniczeń sprzętu, na którym testujesz)
- Reading speed: Szybkość odczytu danych (pamiętaj jak wyżej)