Odzyskiwanie zdjęć za darmo

Jest wiele programów do odzyskiwania zdjęć, jedne radzą sobie gorzej a drugie lepiej.

Nie zawsze wszystko, co nowe znaczy lepsze. W pewnych kwestiach nie da się przeskoczyć techniki i coś raz wymyślone może być w jakiś sposób poprawione, co nie znaczy, że będzie to na plus.

Darmowy program do odzyskiwania zdjęć

Jest wiele darmowych programów do odzyskiwania zdjęć, niektóre mają ukryte limity, o których dowiadujemy się dopiero przy próbie odzyskania zdjęć.

Nie wszystkie dane da się odczytać. Problemem może być nadpisanie danych innymi lub pamięć przenośna udająca inna pojemność.

DIR (Digital Image Recovery)

Moim faworytem do odzyskiwania zdjęć z dysków HDD i pamięci przenośnych jest stary program DIR (Digital Image Recovery), który ostatnią aktualizację miał w 2003, a mimo to nadal jest najlepszym darmowym programem tego typu.

Pobieranie DIR – DobreProgramy.pl, KomputerSwiat.pl, Instalki.pl.

Jak w krótkich słowach opisać DIR? Nie jest to trudne:

 • prosty
 • darmowy
 • skuteczny
 • obsługa starszych i nowszych wersji systemu Windows
 • szybki (w zależności od opcji)

Co tu dużo pisać, szczerze polecam do odzyskiwania zdjęć.

Obsługa programu do odzyskiwania zdjęć

Obsługa jest prosta. Po uruchomieniu programu widzimy okno, w którym wybieramy język programu – Jest Polski (Polish) 😉

W drugim oknie nie mamy dużych opcji konfiguracji, co czyni go prostym narzędziem.

 • Dysk. Z lewej strony wybierz literę dysku, z którego chcesz odzyskać zdjęcia. Podejrzeć tę literę możesz w oknie „Ten komputer” czy „Mój komputer”
 • Ścieżka docelowa. Wybierz miejsce docelowe, w którym będą zapisywać się odzyskane zdjęcia. Pamiętaj, aby miejsce to miało więcej wolnej przestrzeni niż dysk/pamięć przenośna, z której próbujesz odzyskać dane.
 • Pierwszy człon nazwy pliku. Po prostu nazwa pliku.
 • Ilość powtórzeń. Wybierasz ilość prób ponownej próby odczytu danego sektora. Im większa liczba tym skanowanie trwa dłużej.
 • Ilość sektorów do odczytania na raz. Standardowa wartość „4000” jest optymalną ze względu na szybkość skanowania i jakość odzyskiwania. Mniejsza wartość spowoduje wydłużenie skanowania, ale i dokładniejsze skanowanie co może spowodować większy procent odzyskanych danych i mniejsza ilość wadliwych plików.

Po wybraniu tych opcji wystarczy wybrać „Start”. Tyle, teraz pozostaje czekać.

DIR – błędne odzyskane zdjęcia

Na ogół pliki będą odpowiednio się wyświetlały, a ich rozmiar (czyt. waga pliku) będzie „rozsądny”.

 • Spora waga pliku – jeśli jakiś plik w wyniku błędu dysku i sektorów będzie posiadał spory rozmiar, to wystarczy taki plik edytować w programie graficznym i zapisać jako JPG/JPEG.
 • Brak wyświetlania obrazu mimo dobrej miniatury – To także czasami da się rozwiązać, edytując obraz w programie graficznym i ponownym zapisie do innego pliku. Jeśli natomiast ten sposób się nie powiedzie ,to nikłe są szanse na odzyskanie zdjęcia, jedynie specjalistycznymi programami np: Photo Repair Tool.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM