Przyczyny braku ładowania baterii

Czasami zdarza się, że nasz telefon rozładuje się, do momentu aż nasze urządzenie w tym przypadku smartfon się wyłączy. Elektronika smartfonów i baterii w nich zawartych, skonstruowana jest tak, aby bateria zachowała odpowiedni ładunek umożliwiający wystartowanie funkcji ładowania. Niestety zdarza się, że poziom tej wartości spada do wartości krytycznej dla elektroniki akumulatora i nie ładuje się lub resetuje w czasie ładowania.

Na szczęście zdarzają się także przypadki, że po prostu rozładowanie baterii zbiegło się z inną usterką, o czym niżej. Dlaczego „na szczęście”? Taniej wyjdzie sprawdzić kilka rzeczy i ewentualnie kupić cos innego niż wymieniać całą baterię, której koszt z wymianą czasami przewyższy wartość smartfona.

Rozładowany telefon nie ładuje się – co robić?

Powodów braku poprawnego ładowania akumulatora (bo tak powinno nazywać się to co potocznie nazywamy w smartfonach „bateriami”) może być kilka. Warto sprawdzić od tej najbardziej błahej, co pozwoli zaoszczędzić koszty, czas a może i odroczy kupno nowego sprzętu,

Pamiętaj, smartfon to sprzęt jak każdy inny, w każdej chwili może zdarzyć się coś, co spowoduje, że Twoje dane nie będą możliwe do odzyskania bądź będzie to dosyć kosztowne. Dlatego wykonuj na bieżąco kopie zapasowe swoich plików, wiadomości i innych rzeczy, które uważasz za potrzebne.

Trzeba tutaj przypomnieć, iż nowych baterii nie kalibruje się i nie formatuje. Pisałem o tym w wątku Kalibracja baterii w Androidzie, oczywiście tyczy się to nie tylko Androida, ale i każdego nowego urządzenia.

Wadliwy kabel lub ładowarka

Na samym początku warto sprawdzić przewód zasilający i sam zasilacz.

Sprawdź inny pasujący kabel. Jeśli za pomocą innego kabla smartfon nadal się nie ładuje lub nie „wstaje” to spróbuj inną ładowarkę. Pamiętaj, aby tę czynność nie przeprowadzać w 10 sekund, daj chwilę smartfonowi na odpowiednie zadziałanie. Chwilę… mam tutaj na myśli nawet i 15 minut.

Nie ma co tutaj się rozpisywać. Czynność ta jest prosta i niewymagająca nakładów kosztów. Kabel i ładowarkę możesz zawsze pożyczyć od znajomego jeśli w domu nie posiadasz drugiego kompletu.

Przycisk power i głośności

Problemem może być także zablokowany lub uszkodzony przycisk włączania/wyłączania smartfona oraz przycisk zgłaśniania/ściszania dzwonków/mediów.

Plan jest prosty. Naciśnij kilkukrotnie (nie na siłę) przyciski. Jeśli wyczuwasz dziwny opór i widzisz, iż nie odskakują od razu, tylko powoli, to one mogą być powodem Twojego problemu. Możesz delikatnie możliwie najcieńszą igłą wokół przycisków spróbować wyciągnąć ewentualny brud. Gorzej jeśli powolne „odskakiwanie” przycisków to efekt ubrudzonej gumki, której nie wyczyścisz bez rozbierania smartfona.

Jeśli się uda to dobrze, a jeśli się nie uda, a widzisz, iż przyciski nie działają prawidłowo, to możesz w serwisie (jeśli poniższe metody nie zadziałają) zwrócić szczególną uwagę na działanie przycisków. Jeśli serwis jest w porządku dla klienta, to sprawdzi to i zadzwoni z informacją, ze to było przyczyną i nie jest potrzebna żadna inna ingerencja w sprzęt.

Uszkodzone złącze USB

Możliwe, iż wadą braku poprawnego ładowania bądź jego brak, może być uszkodzone gniazdo ładowania.

Włóż sprawny kabel do wejścia USB, włącz do ładowarki, a następnie do prądu. Przytrzymaj przewód w gnieździe USB lekko do góry i poczekaj z 1 minutę, później analogicznie w dół i na boki.

Ten prosty test pozwoli wyeliminować „lekko uszkodzony” port USB. Niestety sami nie sprawdzimy, jeśli port będzie uszkodzony całkowicie.

Odradzam samodzielne grzebanie w porcie USB igłą czy czymkolwiek innym.

Wolna/szybka ładowarka

Kolejnym krokiem jest zastosowanie szybkiej ładowarki oraz zwykłej („wolnej”) wraz z odpowiednimi kablami.

Użyj wolnej ładowarki (zwykła 5V i 1A) ze zwykłym dobrym kablem, zostaw tak na nawet i 1 godzinę. Jeśli brak efektów poprawnego ładowania, masz drugą opcję.

Tym razem użyj szybkiej ładowarki (5V i minimum 2A lub 9V i dowolny A). Oczywiście mowa o ładowarce, do której podepniesz lepszy przewód USB dostosowany do szybkiego ładowania. Także podłącz pod smartfona i poczekaj 1h.

Nadal nie działa poprawnie? W takim razie bateria może być uszkodzona.

Uszkodzona bateria

Jeśli powyższe metody nie działają, to niestety może być uszkodzona bateria i oby tylko to było przyczyną.

Niestety starsze smartfony gdy poleżą dłużej rozładowane to bateria i jej elektronika nie jest w stanie wystartować. Czeka cię wymiana baterii.

Dodam tutaj przy okazji, że warto wymienić akumulator nawet i po 2 latach użytkowania. Szybkie ładowarki powodują szybsze zużycie akumulatora. Bateria w smartfonie, która wydaje nam się, iż trzyma dobrze nawet po 4 latach, powinna zostać wymieniona, aby uniknąć nieprzyjemności,

Gorzej jeśli uszkodzeniu uległa płyta główna, sami tego nie ocenimy.

Tutaj zostaje tylko i wyłącznie serwis. Nie wybieraj tego najtańszego, który ma skrajne opinie (jedni piszą/mówią bardzo negatywnie, a inni pozytywnie). W internecie można kupić opinie… no cóż, dobrze napisać na FB w jakimś fanpage lokalnym i zapytać o dobry serwis smartfonów. Sprawdź profile polecane X serwis czy nie jest to tzw. fake konto.

Koszt wymiany baterii w smartfonie

Koszt wymiana baterii wraz z pracą serwisanta może wahać się w dosyć sporych widełkach. Nie ma sensu podawać tutaj przedziału np: 50zł do 500zł, a nawet i więcej.

Ceny zależą od:

  • Ceny baterii. Zamienniki są tańsze i zanim się zdecydujemy na tańszą wersję, warto zainteresować się jej pojemnością i firmą. Najlepiej jeśli serwis poda nam model zamiennika, abyśmy mogli jego opinie sprawdzić w internecie.
  • Serwis i ich ceny. Dobry serwis musi kosztować. „Janusz” zrobi to za pół ceny, ale nie da nowej uszczelki, nie zastosuje dobrej jakości taśmy do mocowania nowej baterii, nie wyczyści wnętrza oraz może uszkodzić element elektroniki jak i samej obudowy.
  • Klej, uszczelki i inne rzeczy. Pamiętaj, że przy wymianie baterii serwisant w nowych smartfonach nie ma prostej roboty, a do tego musi niejednokrotnie użyć nowej taśmy do klejenia baterii, uszczelki itp.
  • Czas naprawy. Szybko znaczy niezbyt dokładnie i drogo. Lepiej poczekać i dać serwisantowi czas na realizację naprawy.

Oczywiście możliwe, iż w Twoim smartfonie wystarczy tylko zdjąć klapkę i samodzielnie wymienić baterię, co niestety jest rzadkością. Wyszukanie nowej baterii nie jest trudne, wpisujesz model baterii lub model telefonu na np: allegro i masz kilkanaście opcji. Uważaj na oferty baterii „Oryginalna”, która jest 2x tańsza.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM