Przyspieszenie starego HDD w XXI wieku

Ktoś w dzisiejszych czasach (czyt. 2022r.) korzysta jeszcze z HDD? Tak, korzystają osoby, które tanio chcą zwiększyć miejsce na pliki, a w razie awarii jest większa szansa na ich przywrócenie w stosunku do dysku działającego na pamięci flash (SSD, NVME, M.2)

Sposoby na przyspieszenie HDD

Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogą w przyspieszeniu dysku tak, aby wykonywanie kopii zapasowej (stawiam, że mało kto ma na nim system) odbywało się w sposób szybszy i bezproblemowy.

Jest kilka sposobów dla systemu Windows, które krótko opiszę niżej.

Wyłącz indeksowanie

Wejdź w „Ten komputer” lub „Mój komputer” (w zależności od systemu Windows). Następnym krokiem jest wybranie naszego dysku HDD prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.

Następnym krokiem jest odznaczenie kratki „Zezwalaj na indeksowanie…”.

Drobna reklama:

Teraz wystarczy wybrać „Zastosuj” i „Ok” czekając cierpliwie na zakończenie zadania. W razie błędu wybierz opcję „Pomiń wszystko”/”Ignoruj wszystkie”.

Wyłącz kompresowanie dysku

Drugą opcją jest wyłączenie kompresowanie danych. Jest to zbędna praca naszego dysku, która ma za zadanie „ściskanie” plików w taki sposób, aby te zajmowały mniej miejsca. Dużo na tej operacji nie zyskamy, a dysk będzie mielił niepotrzebnie dane.

Tak czy inaczej, aby wyłączyć kompresowanie danych na dysku, wystarczy wejść w opcje jak wyżej i odznaczyć „Kompresuj ten dysk…”.

Zastosuj i OK. Dysk będzie teraz dekompresowany. Można tę czynność pominąć, wybierając tylko „OK”. System sam jednorazowo zdekompresuje pliki jeśli będzie ich potrzebował.

Wyłączanie kompresowanie pamięci RAM

Nie wszyscy wiedzą, iż jakaś część pamięci RAM jest przerzucana na dysk gdy tej pamięci zabraknie. Autorzy systemu znaleźli sposób, aby zmieścić więcej danych w pamięci RAM – kompresja danych.

Niestety zrzucone w taki sposób dane mogą być przetwarzane na naszym nośniku i tam dekompresowane, co także powoduje zbędną pracę naszego dysku. Możemy śmiało wyłączyć kompresowanie pamięci RAM, przy okazji odciążając także moc obliczeniową procesora.

W lewym dolnym rogu ekranu lub po kliknięciu ikony „Start” znajdziemy lupę lub miejsce do wyszukiwania potrzebnych aplikacji.
Wyszukaj „PowerShell” i wybierz opcję „Uruchom jako administrator”.

Drobna reklama:

W oknie, które się ukaże, wpisz Disable-MMAgent -m i zatwierdź klawiszem Enter.

Teraz wystarczy ponownie uruchomić komputer/laptop, aby zobaczyć brak kompresowanej pamięci.

Usunięcie zapisywania danych o ostatniej wizycie

Po każdym wejściu w folder i uruchomieniu pliku system zapisuje informacje kiedy został on ostatnio użyty. Mając szeroko rozwinięty katalog plików, powodujemy zapisywanie zbędnych danych. Możemy to w prosty sposób wyłączyć.

Starty lub lupka i wyszukaj „Regedit” i wybierz „Uruchom jako administrator”.

Teraz przechodź po kluczach (katalogach powiedzmy):
– HKEY_LOCAL_MACHINE
– SYSTEM
– CurrentControlSet
– Control
– FileSystem

Teraz po prawej stronie zobaczysz wartość NtfsDisableLastAccessUpdate. Kliknij dwukrotnie i zmień z „0” na „1”. „OK”.

Uruchom ponownie system.

Drobna reklama:

Wyłączenie dublowanie wpisów MFT

Jeśli nie używamy naszego dysku HDD do zadań serwerowych i nie korzystamy z DOS’a możemy śmiało i bez konsekwencji wyłączyć tworzenie kopii wpisów w obszarze Master File Table.

Ponownie wejdź w rejestr jak wcześniej. Miejsce danych, które chcemy zmienić jest to samo (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem)

Po prawej stronie znajdź NtfsDisable8dot3NameCreation. Kliknij dwukrotnie i zamiast „0” ustaw „1”. Ok.

Uruchom ponownie system.

Zmniejszanie fragmentacji dysku

Teraz Powiększymy obszar zarezerwowany na operacje zapisu w Master File Table.

Ponownie wejdź w rejestr jak wcześniej. Miejsce docelowe pliku, który będziemy edytować jak we wcześniejszych dwóch sposobach przyspieszających HDD.

Zmieniamy wartość klucza NtfsMftZoneReservation z „0” na „2”.

Ponownie „Ok” i uruchamiamy ponownie system.

Drobna reklama:

Zmień antywirus

Niektóre antywirusy potrafią sporo obciążać podzespoły naszego systemu. Niestety nikt nie przeprowadził w obecnych czasach testu, który pokazuje najmniejszy wpływ antywirusa na podzespoły.

Ja ze swojej strony mogę polecić Kaspersky Free, który jest ewidentnie mniej zasobożerny i nie „mieli dysku” tak jak np: Avast.

Defragmentacja dysku

Na końcu rzeczą obowiązkową jest defragmentacja dysku. Czyli wykonane porządku na dysku i poukładaniu wszystkiego w taki sposób, aby zwiększyć szybkość dostępu do danych.

Do tego zalecam użycie zewnętrznego programu. Osobiście polecam Defraggler. Uwaga, program jest dokładny i jeśli nigdy nie była robiona defragmentacja, to może to potrwać nawet i kilka godzin.

Po uruchomieniu programu zaznaczamy nasz dysk HDD (dysków SSD się nie defragmentuje) i wybieramy z dołu opcje „Analyze”.
Teraz wystarczy wybrać opcję „Defrag” lub „Optimize”.