Ilu ludzi tyle sposobów fotografowania. Wiele „profesjonalnych amatorskich fotografów” doceniając obecną optykę w smartfonach i zaawansowane algorytmy obróbki obrazu rezygnuje ze cyfrówki czy nawet lustrzanki.
Jest wiele rzeczy usprawniających fotografowanie. Jedne elementy są mniej kosztowne, a inne kosztują już dosyć dużo – chociaż „dużo” to pojęcie względne i dla każdego oznacza coś innego.
Z czego ja korzystam? O tym krótko opiszę niżej.
Spis treści
Smartfon do zdjęć i filmów
Podstawowym elementem jest posiadanie smartfona, który potrafi wykonać sensownej jakości zdjęcie i filmy.
Co tutaj wybrać?
No właśnie nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy potrafią ze starego smartfon wycisnąć więcej niż ludzie mający nowe smartfony ze specjalnymi procesorami, które zajmują się tylko tym, aby zdjęcie/film wyszło możliwie najlepsze.
Ja obecnie korzystam z Xiaomi Mi 11 i powiem szczerze, że ludzie mający np: Redmi Note 8 potrafią zrobić lepsze zdjęcie! Dlaczego? Jak? Odpowiedź jest prosta – dobre oko, cierpliwość i doświadczenie, którego nie nabierzemy paroma losowymi „strzałami”.
Tak czy inaczej, lepiej celować we smartfona z wyższych półek cenowych jeśli budżet na to pozwoli. Zaoszczędzimy sobie nerwów przy obróbce zdjęć, czy zacinającym się sprzętem, który musi pomyśleć, zanim wykona kolejne zdjęcie.
W internecie piszą, iż do zdjęć najlepsze są obecnie:
- Huawei P40 Pro (Wszystko dzięki współpracy z firmą Leica! Miałem wcześniejsze wersje i były mega jeśli chodzi o fotografie)
- Samsung Galaxy S21 Ultra (Cena może przerażać, ale zoom robi doskonałą robotę!)
- Xiaomi Mi 11 (Posiadam i polecam)
- iPhone 12 Pro Max (Tutaj bym się sprzeczał, bo cenowo zupełnie nieopłacalny)
- OnePlus 9 Pro
- Sony Xperia 5 II
Najlepsze podzespoły smartfona do zdjęć i filmów
Warto zaopatrzyć się w smartfon, który pozwana na umieszczenie w nim karty pamięci. Polecany przeze mnie Xiaomi Mi 11 (na chwilę obecną) niestety, ale nie ma takiej możliwości.
Przyda się także stabilizacja obiektywu, najlepiej optyczna (OIS), która jest dużo lepsza w większości przypadków od cyfrowej.
Niestety producenci smartfonów to „kłamczuszki”, którzy mówią nam, że więcej MPx znaczy lepiej – nie jest to prawdą. Ilość MPX nie ma żadnego przełożenia na jakość zdjęcia. Druga sprawa zbędne jest w większości zdjęcie, którego NIGDZIE nie wyświetlimy w pełnej rozdzielczości.
Zapisywanie zdjęć w 4K bez limitu czasowego oraz sztuczną inteligencję.
Obiektywy w ilości nam odpowiadającej. Mam tutaj na myśli, że zbędny będzie dla niektórych obiektyw ultraszeroki jeśli użyjemy go raz na rok – od tego możemy użyć opcji „panorama”. Tak samo z makro. Nie napalajmy się na ilość obiektywów, ponieważ niektóre są dodawane tylko dlatego, że inni producenci też mają dużo.
Zapisywanie zdjęć w RAWie, czyli surowym obrazie tego co widzi matryca. Tę opcję posiada już chyba każdy nowszy smartfon. Czasami warto poprawić wywołane zdjęcie (czyli programowo obrobione i wyświetlone jako jpg) niż surowy RAW.
Akcesoria do smartfona
Jest wiele akcesoriów usprawniających pracę ze smartfonem. Jeśli zależy nam na jakości zdjęć i usprawnić ten proces to znajdziemy ciekawe dodatki, a jeśli potrzebujemy wykonać kopie zapasowe, to także znajdą się odpowiednie akcesoria.
Niestety wszystko kosztuje, ale jeśli lubimy wykonywać zdjęcia i filmy i jest to naszą pasją, to możemy kupić sobie coś dla siebie i pocieszenia swoich oczu i uszu.
Lepsze zdjęcia i filmy – akcesoria
Do wykonania lepszej jakości zdjęć i filmów możemy zaopatrzyć się w rzeczy takie jak niżej. Nie będę się tutaj rozpisywał, każda grafika ma odpowiedni podpis.
Polecam wyłącznie to, z czym miałem do czynienia.
Gimbal
Gimbal przyda się jeśli chcemy mieć pewność stabilniejszego ujęcia w czasie filmowania materiałów wideo. Do tego taki gimbal, poprawi sposób trzymania smartfona… będziemy trzymać rączkę gimbala co jest wygodniejsze przy dłuższym kręceniu filmów.
Obecnie nie posiadam żadnego gimbala, ale tak jak z innymi rzeczami podaję te, z którymi miałem do czynienia.



Statyw z głowicą
Posiadam SmallRig 2664 Tabletop Mini Tripod – mi osobiście wystarcza.



Uchwyt telefonu do statywu
Ulanzi ST03 jest dla mnie wystarczającym uchwytem, taki też posiadam. W tym najtańszym grubszy telefon lubi się ześlizgiwać.



Szkło polaryzacyjne
Ze względu na finanse posiadam Hoya Filtr polaryzacyjny Fusion Antistatic CIR-PL 37 mm. Tańszego niż ten nie radziłbym kupować, szkoda nerwów.



Uchwyt na filtr+dekielek
Obowiązkowo należy kupić uchwyt do przymocowania powyższych szkieł i dekielek zabezpieczający szkło. Dodając sznureczek, możemy przymocować dekielek do uchwytu, aby nigdzie się nie zapodział.



Wyzwalacz zdjęć/filmów bluetooth
Osobiście posiadam wyzwalacz Joby. Odległość działania mnie przekonało do zakupu, czasem tak duża odległość się przydaje.



Lampa oświetleniowa/RGB
W tym temacie nie pomogę zbyt dużo, ponieważ posiadałem tylko lampy przenośne firmy Ulanzi, która ma dobrą jakość w stosunku do ceny.



Mikrofon zewnętrzny
Niestety nie każda aplikacja aparatu współpracuje z zewnętrznym mikrofonem. Zabierz swój smartfon do sklepu i sprawdź przed zakupem, lub wybierz taki sklep gdzie listowny/paczkowy zwrot będzie możliwy nawet tego samego dnia.
Jako iż mam USB-C w swoim smartfonie (brak jack’a) to mój wybór padł na przystępny cenowo i bardzo dobrze wykonany Boya BY-DM100. Warto także pomyśleć nad sposobem zamontowania takiego mikrofonu, w moim przypadku wpinam w gniazdo USB-C i problem z głowy.



Kopie zapasowe oraz zwiększanie miejsca na zdjęcia i filmy – akcesoria
Czasami warto mieć jakiś dysk zewnętrzny, który pozwoli na zapisanie kopii wykonanych zdjęć – na wszelki wypadek. Opcje niżej przydają się także gdy mamy zbyt mało wolnej pamięci na smartfonie.
Karta SD/MicroSD lub pendrive
Tutaj jest ogrom kart na rynku. Uwaga nie tylko na te najtańsze, każdą kartę warto sprawdzić – Test karty pamięci (i inne pamięci przenośne).
Ja ze swojej strony polecam MicroSD Samsung EVO Plus 128GB oraz MicroSD Samsung MB-MJ128GA/EU 128GB. Dlaczego 128GB? Jest to dla mnie odpowiednia pojemność i takimi kartami się posługuję na co dzień.
Oczywiście można użyć pendrive, mam od dłuższego czasu SanDisk Ultra SDCZ48-128G-U46 128 GB. jest dla mnie wystarczająco szybki.



Czytnik kart SD/MicroSD
Mam Ugreen CM185 i szczerze polecam. Nie jest tak drogi, posiada zarówno USB 3.0 jak i USB-C oraz możliwość podpięcia SD/MicroSD. Pamiętaj, że urządzenie musi wspierać OTG (większość posiada taką opcję).



Inne akcesoria mobilnego fotografa
Czasami warto mieć parę rzeczy, które mogą się przydać.
Pudełeczka do adapteru lub SD i MicroSD
Posiadam takie, które ma możliwość umieszczenia adapteru i MicroSD.

Kluczyk do otwierania tacek

Ścierki i chusteczki do czyszczenia


Adapter USB-C na USB itp
Przyda się taki adapter, gdy przyjdzie nam do podpięcia pendrive czy inne urządzenie na USB. Tylko należy pamiętać, że smartfon musi posiadać OTG (większość posiada taką opcję).
Dla mnie szybki i tani jest Joyroom S-H151.


Słuchawki bluetooth
Do odsłuchu materiału wideo zalecam słuchawki na bluetooth, co pozwoli na odizolowanie się od świata i wsłuchanie w to co nagraliśmy.
Osobiście posiadam JBL T115BT, które są dla mnie wystarczające.


Duże pudełko na schowanie wszystkiego
To wszystko możemy zapakować w etui, których w internecie i sklepach stacjonarnych jest mnóstwo. Osobiście posiadam Ugreen 50274.
