Ładowanie baterii w hulajnodze

Ładowanie akumulatora hulajnogi elektrycznej nie zawsze jest tak oczywiste jak to może się wydawać.

Są rzeczy, które zostają pod znakiem zapytania i postaram się w tym wątku wyjaśnić pewne elementy oraz poprzeć lub zdementować niektóre regułki, które ludzie powtarzają jak natrętni, nie patrząc na realia.

Jak ładować hulajnogę

Napisać można krótko. Najlepiej ładować oryginalną ładowarką w temperaturze pokojowej.

Tyle, można się rozejść 😉 A tak na poważnie to życzę miłego czytania owego wątku.

Najlepsza ładowarka do hulajnogi elektrycznej

Nie jest tajemnicą, iż najlepsza ładowarka to ta dołączona do hulajnogi, która powinna mieć odpowiednie parametry.

Jednakże jest teoria prawdziwa, iż jeszcze lepszy będzie… zamiennik! Zamiennik musi mieć odpowiednią renomę – nie może to być najtańszy „chińczyk”. Jednakże renoma to nie wszystko, zamiennik musi mieć odpowiednie parametry, o których napiszę niżej.

Napięcie [V] ładowarki hulajnogi

Obowiązkową wartością, na jaką musimy patrzeć, jest odpowiednie napięcie [V] na wyjściu, które jest dostarczana do urządzenia (czyli naszej hulajnogi). Nie może mieć za mało, a za dużo to całkowicie nie wchodzi w grę. Wartość musi być taka jak oryginalnie dołączona ładowarka.

Patrząc na ładowarkę, interesuje Cię „Out V” (Napięcie wyjściowe ładowarki).

Natężenie prądu [A] ładowarki hulajnogi

Jest to drugi czynni wpływający na odpowiednie ładowanie hulajnogi. Tutaj sprawa wygląda inaczej niż w przypadku napięcia. Ładowarka może posiadać więcej amperów [A] niż oryginał, jednakże rzadko zdarza się, iż elektronika hulajnogi będzie pobierać większa wartość.

Tutaj coś, co nie wszyscy wiedzą – ładowarka mająca mniejszą ilość amperów [A] nie jest złym rozwiązaniem. Wręcz odwrotnie. Jedyna wada to dłuższe ładowanie elektrycznej hulajnogi, zalet jest dużo jak np: mniejsza temperatura pakietu akumulatorów przy ładowaniu co zmniejszy ryzyko przegrzania, a co za tym idzie samozapłonu. Drugim ważnym czynnikiem za wolniejszym ładowanie jest fakt, iż oszczędzasz w ten sposób pakiet, co pozwoli w większości przypadków na dłuższe użytkowanie hulajnogi elektrycznej bez straty na wydajności.

Temperatura i warunki atmosferyczne

Jak pisałem wyżej im mniejsza wartość amperów [A], tym mniejsza temperatura pakietu i samej ładowarki w czasie ładowania.

Jednakże należy zachować podstawowe zasady ładowania naszej elektrycznej hulajnogi, aby nie wyrządzić nie tylko szkody pakietowi akumulatorów, ale i uniknąć samozapłonu czy zdegradowania pakietu co wpłynie negatywnie na wydajność.

Temperatura otoczenia

W czasie ładowania temperatura otoczenia powinna być na poziomie… temperatury pokojowej. W teorii 15oC do 25oC. Ponieważ nasza bateria grzeje się w czasie ładowania, a sam zasilacz wydziela ciepło w czasie swojej pracy, zaleca się ładowanie w chłodniejszym otoczeniu. Mowa tutaj o temperaturze od 10°C do maksymalnie 25°C, z czego lepiej trzymać się dolnej granicy.

Temperatura baterii i wilgoć hulajnogi

Zanim zaczniemy ładować nasze urządzenie, ważne jest, aby odczekać jakiś czas na ochłodzenie czy ogrzanie (w zależności od pogody) się pakietu baterii.

Po jeździe na deszczu czy śniegu także warto odczekać, aż hulajnoga będzie już sucha, co pozwoli uniknąć zwarcia.

Warunki atmosferyczne

Kiedyś ktoś mnie zapytał, czy może ładować hulajnogę na dworze gdy lekko pada deszcz. Byłem zdziwiony, wziąłem to na żarty. Niestety osoba po drugiej stronie nie żartowała.

Więc tutaj napiszę krótko. W czasie ładowania na hulajnogę nie powinno śmiecić słońce, nie może padać deszcz ani śnieg.

Czas ładowania hulajnogi i procenty baterii

To ile będzie ładować się Twoja hulajnoga elektryczna, zależy głównie od dwóch czynników.

Na początku napiszę tylko, iż po podładowaniu czy naładowaniu baterii odczekać chwilę aż pakiet wróci do swojej temperatury sprzed ładowania.

Procent naładowania baterii hulajnogi

Kilka stron, na których kopiowane są informacje na temat tego jak powinno ładować się baterie litowo-jonowe podają się wartość ładowania ich od 20% do 80%. W takim razie, dlaczego producenci jeszcze nigdy nie ograniczyli w tej sposób ładowania… no właśnie, marnujemy aż 40% energii jeśli ładujemy tak nasze urządzenie.

Faktem jest, iż baterie Li-Po są odporne i nie wpływa na nich negatywnie kilkukrotne ich doładowanie w ciągu dnia. Więc jeśli tylko masz możliwość podładuj swoją hulajnogę normalnie do 100%. Najlepiej poczekać aż ładowanie zakończy się całkowicie, ponieważ wskaźnik 100% może zaświecić się nawet przy 81% jeśli elektronika jest słabej jakości i ma 5-stopniowy skok informacji o naładowaniu.

Nic się nie stanie, jeśli rozładujesz hulajnogę poniżej 20%. Spokojnie jeśli użytkujesz hulajnogę do 5% (nie katując sprzętu od 10% do 5%) nic się nie powinno stać. Pamiętać należy, aby nie dopuścić do rozładowania hulajnogi czy nawet zejściu poniżej 5%!

Czas ładowania hulajnogi

Im wolniej, tym lepiej.

Tak jak pisałem wcześniej przy wyborze ładowarki. Mniejszy prąd [A] to wolniejsze ładowanie, a co za tym idzie dłuższy czas ładowania.

Aby obliczyć przybliżony czas ładowania hulajnogi, należy wykonać proste działanie matematyczne. Wartości te są przybliżone, ponieważ wiele zależy od elektroniki, która często przy bardzo rozładowanej baterii z początku ładuje maksymalną mocą, a przy końcu zwalnia, aby nie dopuścić do awarii.

Pamiętaj:
– 1Ah (1 Amperogodzina) = 1000Ah (1000 amperogodzina)
– 1A (1 Amper) = 1000mA (1000 miliampery)
– 1H (1 Godzina) = 60min (60 minut)

„Zwykła” ładowarka

Pojemność baterii w mAh dzielimy przez ampery, jakie jest w stanie dać ładowarka.
Przykłady:

 • Bateria 15,6Ah / Ładowarka 1A
  – 15600mAh : 1000mA = 15,6h… co daje ~ 5godzin i 36minut (0,6*60min)
 • Bateria 25,6Ah / Ładowarka 1,5A
  – 25600mAh : 1500mA = 17,0666… co daje 17godzin i 3minuty (0,0666*60min)

Szybka ładowarka

Przy szybkich ładowarkach trzeba policzyć straty energii.
Przykłady:

 • Bateria 15,6Ah / Ładowarka 5A / Strata energii 1,4
  – 15600mAh * 1,4 : 5000mAh = 4,368… co daje ~ 4godziny i 22 minuty (0,368*60min)
 • Bateria 25,6Ah / Ładowarka 2,7A / Strata energii 1,4
  – 25600mAh * 1,4 : 2700mAh = 13,27407… co daje ~ 13godzin i 16minut (0,27407*60min)

Koszt ładowania hulajnogi elektrycznej

Na temat kosztów, jakie pochłania ładowanie hulajnogi, pisałem w innym wątku, do którego zapraszam – Koszt ładowania e-hulajnogi.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM