Bateria i napięcie w hulajnodze

Hulajnogi elektryczne jak każde inne urządzenie elektryczne musi posiadać element, napędzający całą elektronikę. W e-hulajnogach są to tak zwane „pakiety ogniw”, głównie są to połączone ze sobą ogniwa typu Li-ion 18650. Jedne połączone są szeregowo, a inne równolegle… wszystko zależne od tego czy twórcy hulajnogi chcieli osiągnąć większą szybkość, czy dłuższy czas działania „na jednej baterii”.

Procent baterii a spadek napięcia

Jak wiemy, każde urządzenie elektryczne ma ograniczoną energię. W niektórych urządzeniach przy spadku napięcia możemy zaobserwować np: gorsze świecenie lampy, wolniejsze obracanie wentylatora itp.

Tak samo jest w hulajnogach elektrycznych, które wraz ze spadkiem naładowania tracą swoją moc. W jednych zauważone jest to bardziej, a w drugich mniej. Dużo zależy od sterownika, BMS i innych elementów, które zarządzają przekazywanym napięciem (V) i natężeniem (A) prądu płynącego do silnika i innych podzespołów.

W sieci krąży nie jedna tabela, która ukazuje mniej więcej poziom napięcia (V) przy danym procencie naładowania baterii. Niektóre są mało czytelne, dlatego postanowiłem przenieś to na nową tabelę, której jakość będzie odpowiednia i czytelna dla zdecydowanej większości.

Tabela spadku napięcia baterii w hulajnodze

Tabela jest prosta. Pamiętaj, wartości są orientacyjne. Nigdy nie zdarzy się, iż wszystkie pakiety ogniw będą identyczne.

Pobierz tabelę – Tabela spadku napięcia baterii w hulajnodze elektrycznej

Odczytywanie tabeli napięcia

Jak odczytywać ową tabelę? Nie ma tutaj filozofii.
Mając pakiet o napięciu 52V i ze stanem baterii 40% możemy odczytać, iż napięcie wynosi ~48.7V.

Sprawdzanie procentu naładowania baterii

1. Jeśli Twoja hulajnoga posiada „kreski” naładowania baterii to zazwyczaj jest ich 5.
– – – – – (5 kresek) 100%
– – – – (4 kreski) 80%
– – – (3 kreski) 60%
– – (2 kreski) 40%
(1 kreska) 20%
(0 kresek) <19%

2. Procent naładowania wyrażony w ilości %. Wtedy sprawa jest jasna i nie trzeba nic kombinować.

3. Jeśli Twoja e-hulajnoga posiada bardzo ubogi wyświetlacz lub chcesz znać dokładny stan procentowy naładowania ogniw, to powinieneś skorzystać z aplikacji.
– Na początek zalecam aplikację producenta, ale tylko do sprawdzenia ilości % baterii!
Nie aktualizuj hulajnogi za pomocą aplikacji producenta (nowe normy UE zmuszają producenta do ograniczania osiągów km/h hulajnóg).
– Można skorzystać także z aplikacji XiaoDash, która zazwyczaj ma więcej opcji niż te producenta. Prócz podglądu procentu naładowania ogniw, mamy wgląd do prędkości, ogólnego zasięgu, pozostałego zasięgu i do zaawansowanych modyfikacji ustawień hulajnogi (uwaga, nie zmieniaj nic w ciemno!)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM