Przeglądam często forum Mi Community, w którym można spotkać wiele ciekawych osobowości, ale i osób, które poszukują pomocy w różnych kwestiach z Xiaomi i Redmi związane – w końcu to forum jest dla ludzi z MIUI związanych.
Nie jest to reklama forum, ponieważ same w sobie jest dosyć nieudolnie wykonane, a wyszukiwanie czegoś jest czasem nawet i niemożliwe. Mniejsza z tym, zmierzam do tego, że napiszę własny poradnik co, jak i po co – oczywiście związane z „Inne”.
Spis treści
Ilość zajętego miejsca w „Inne”
Nie jest to jedno miejsce w pamięci smartfona, które można w prosty i szybki sposób wyczyścić. „Inne” to nic innego jak:
- zespół plików systemowych
- pliki ZIP
- pliki BIN
- pliki pobrane przez internet czy bluetooth
- plików tymczasowych z różnych aplikacji, nie tylko z tych przez nas zainstalowanych, ale i systemowych.
Zajętość tego elementu wacha się w przedziale od 3,5GB do nawet i 64GB – takie wartości można spotkać w sieci. Więc nie obawiaj się o ilość zajmowanej przez te pliki pamięci, smartfon sam to skasuje gdy będzie taka potrzeba.
Pliki tymczasowe, systemowe, zip itd. w „Inne”
Pliki tymczasowe są na ogół potrzebnymi elementami, które przyspieszają działanie aplikacji, ponieważ nie muszą tworzyć ich na nowo, a wcześniej zapisane pliki będą szybciej dostępne. Inną rzeczą i faktem jest, ze ich nadmiar może czasami powodować problemy, błędy i jakieś konflikty. Dlatego zaleca się przeczyszczenie smartfon tych plików raz na jakiś czas, natomiast dzienne ich czyszczenie jest głupotą i niepotrzebnym działaniem.
Jeśli chodzi o pliki pobrane przez sieć, to warto je posegregować według naszych upodobań i usunąć te zbędne.
Pliki ZIP rzadko pobieramy z sieci. Zazwyczaj jakieś aplikacje je mogą tworzyć. Często jednym z największych plików jest ręcznie pobrany nowy soft dla naszego smartfona, Po instalacji śmiało możemy skasować.
Pliki BIN to pliki tworzone przez aplikacje, które mogą zawierać wiele różnych elementów. Od aplikacji zależy jakie informacje będą tam przechowywane. Na ogół ich usunięcie nie powinno mieć złego wpływu na działanie systemu lub samej aplikacji.
Czyścimy „Inne” w Xiaomi
Najprościej będzie skupić się na metodzie, która zajmie nam więcej czasu, ale nie trzeba będzie instalować kolejnej aplikacji ze Sklep Play, ryzykując jej wadliwe działanie i usunięcie naszych plików.
- Folder Download to pierwszy folder, jaki powinien zainteresować Cię po uruchomieniu Menadżera plików. W tym folderze skasuj zbędne pliki, a całą resztę przenieś do innych folderów, segregując przy tym według upodobań.
- Pliki ZIP/BIN nie mają wpływu na działanie systemu, można je usunąć w menadżerze plików. Nie szukaj zbyt „głęboko”, kasuj te, co pobrałeś lub te, co widzisz na pierwszy rzut oka. Jeśli znów się pojawią to sam/a sobie odpowiedź czy warto co chwilę kasować.
- Pliki tymczasowe w aplikacjach. Tutaj skupimy się na aplikacjach, które zajmują najwięcej miejsca. Nie musimy zgadywać, system nam wszystko pokaże.
Wejdź w „Ustawienia” następnie wybierz „Aplikacje” i teraz „Zarządzaj aplikacjami„.


Aby posegregować aplikacje według ich rozmiaru, należy wybrać „Sortuj wg statusu” i z listy, która nam się ukaże, klikamy „Użyta przestrzeń”.

Lista jest teraz ułożona od „najcięższej” aplikacji.
Oczywiście niektóre aplikacje same w sobie są „ciężkie” więc pliki tymczasowe mogą stanowić jedynie ułamek ich rozmiaru.
Tak czy inaczej, klikamy w każdą aplikację (zacznij od tej na samej górze). Wchodzimy w ten sposób w ustawienia systemowe tej aplikacji. Na dole po prawej stronie wybieramy opcję „Wyczyść dane” – bez obaw, powoli.

Jak widzisz, pojawiły się dwie opcje, my wybieramy „Wyczyść pamięć podręczną”.
Uwaga! Wybranie opcji „Wyczyść wszystkie dane” spowoduje przywrócenie aplikacji do ustawień fabrycznych.

Zatwierdzamy nasz wybór za pomocą „Ok”.

Jak widać na poniższym przykładzie wyczyszczenie jednej aplikacji z plików tymczasowych, informacja w „Inne” pokazuje ponad 200MB mniej.

Czyszcząc aplikacje analogicznie do powyższego przykładu, można zmniejszyć rozmiar „Inne” o jeszcze więcej. Miej jednak na uwadze, że jest to walka z wiatrakami, czyli nie warto za bardzo się w to bawić.
Automatyzacja czyszczenia
Nie polecam aplikacji czyszczących pliki automatycznie, w tym i sprzątacza, który znajduje się w „Panel sterowania” w każdym MIUI.
Jedynie mogę polecić SD Maid + Unlocker, która da realne zyski z czyszczenia zbędnych plików. Co prawda dokładne czyszczenie przy odpowiednich ustawieniach w wykonaniu tej aplikacji trochę trwa, jednakże usuwa bardzo dużo zbędnych plików i nie musimy wszystkiego robić ręcznie – pełna automatyzacja.
Najlepsze w tej aplikacji fakt, że nie działa w tle i nie zżera niepotrzebnie baterii.
Opis tej aplikacji możesz zobaczyć we wpisie Czyszczenie pamięci Androida .