Android posiada wiele zainstalowanych aplikacji, ale nie ze wszystkich chcemy korzystać lub mamy swoje własne odpowiedniki, które pasują nam dużo bardziej.
O ile niektóre aplikacje można bez problemu usunąć, o tyle sporą ilość aplikacji Google i producenta smartfona już trudniej. Większość można bez problemów wyłączyć, jednakże nadal będą one zajmować miejsce, ikona będzie widoczna (czasami), a są i takie, które z opcji „Wyłącz” nic sobie nie robią i nadal działają w tle.
Więc jak pozbyć się systemowych aplikacji systemu Android? Wbrew pozorom jest to proste i nie trzeba posiadać umiejętności hakerskich.
Spis treści
Odinstalowywanie zbędnych aplikacji
Na samym początku warto zaznaczyć, iż nie wszytko powinniśmy bezmyślnie usuwać. Niektóre aplikacje są nieodłączną częścią systemu i usunięcie tejże rzeczy może skutkować potrzebą przywrócenia ustawień fabrycznych.
Wszystko, co robisz, wykonujesz na własną odpowiedzialność. Rób to powoli, dokładnie i kilka razy przemyśl podejmowane kroki.
Dobrze, że mamy dwa rodzaje opcji, które pozwolą nam pozbyć się niechcianych aplikacji.
Ręczne usuwanie aplikacji
Pierwszą opcją jest usuwanie ręczne, gdzie każde polecenie będziemy wpisywać z osobna. Pozwoli to na zapoznanie się z działaniem konsoli, za pomocą której wykonujemy czynności.
Nie ma co ukrywać, iż na początku wydaje się to trudne, ale z biegiem czasu staje się prostsze, a dodatkowo przepisywanie ręcznie nazw pakietów spowoduje zastanowienie się dwa razy, czy aby na pewno chcemy się pozbyć danej aplikacji.
SDK Platform Tools – wiersz poleceń
SDK Platform Tools pobierasz tylko i wyłącznie ze strony producenta, aby uniknąć szkodliwych wersji tego oprogramownaia – developer.android.com.
Pobieramy wersję na Windowsa (tej wersji będzie tyczył się poradnik).
Archiwum z oprogramowaniem, jakie pobraliśmy, wypakowujemy.
Teraz najlepiej jeśli stworzymy wewnątrz tego folderu „Wiersz poleceń”. Aby tego dokonać, wejdź w C:\Windows\System32 wyszukaj „cmd.exe”, prawy przycisk myszy, „Kopiuj” i wklejasz („Wklej”, nie „Wklej skrót”) we wcześniej wypakowany folder. Ułatwi to nam prace.
Alternatywa. Można użyć także Minimal ADB & Fastboot Tool for Android. Nie musimy wtedy kopiować cmd.exe tylko uruchamiamy tam cmd-here.exe. Tym sposobem oszczędzamy ~10MB… a tracimy na funkcjonalności narzędzia, które jeszcze może nam się kiedyś przydać.
Debugowanie USB w Androidzie
Do działania całości potrzebujemy aktywnej wersji debugowania USB.
Na telefonie wejdź w ustawienia, a następnie informacje o telefonie. Teraz kilkakrotnie, raz za razem naciśnij (w przypadku Xiaomi”) „Wersja MIUI. Dostaniesz komunikat „W porządku, jesteś już programistą”.
Następnym krokiem jest odszukanie w ustawieniach „Opcje programistyczne”. Ogółem w ustawieniach masz pasek wyszukiwania i nim możesz się posłużyć, w Xiaomi opcja ta znajduje się w sekcji „Dodatkowe ustawienia”.
Następnym krokiem jest odszukanie w tych ustawieniach „Debugowanie USB”, opcje musimy zaznaczyć – uaktywnić.
Uwaga. Przy ponownym uruchomieniu smartfona, opcja może zostać z powrotem odznaczona.
Zezwolenie na debugowanie USB
Aby pozwolić komputerowi na debugowanie USB należy po wykonaniu powyższych czynności połączyć smartfona z komputerem/laptopem za pomocą kabla.
Powinien pojawić się komunikat „Zezwolić na debugowanie USB?”, który akceptujemy przyciskiem „OK” zaznaczając przy tym „Zawsze zezwalaj z tego komputera”.. Jeśli komunikat się nie pokazał, wyjmij wtyczkę z komputera i podłącz ponownie, ewentualnie wybierz „Transfer plików”/”Przesyłanie plików”.

Uwaga. Przy ponownym uruchomieniu smartfona, możliwe, iż system ponownie poprosi o weryfikację.
Lista aplikacji – Package Name Viewer
Niestety nie możemy sobie ot, tak w wierszu poleceń, który później uruchomimy napisać „Skasuj YouTube music” czy coś innego, musimy wykonać odpowiednie polecenie i znać nazwę pakietu, jaki chcemy odinstalować.
Z pomocą przychodzi nam Package Name Viewer. Po instalacji i uruchomieniu programu widnieje cała lista rzeczy zainstalowanych w systemie Android.
Jak widzicie, lista zawiera ikonę, nazwę aplikacji i nazwę pakietu, który to właśnie jest nam potrzebny.

W tym kroku warto poszukać w sieci aplikacji na Twoim smartfonie, które możesz bez problemu usunąć i nie wpłynie to na stabilność systemu.
Usuwamy bloatware na Androidzie
Mając powyższe rzeczy wykonane, możemy przejść do usuwania aplikacji, których chcemy się pozbyć.
- Uruchom cmd.exe w folderze SDK Platform Tools.
Zazwyczaj jest to folder „platform-tools”. - Podłącz smartfona do komputera.
Jeśli zrobimy odwrotnie punkt 1 z 2, nie będzie działać. - Zaakceptuj ewentualnie ponownie prośbę o zezwolenie na debugowanie USB.
Może zajść taka potrzeba, a na pewno będzie taki komunikat na każdym nowym urządzeniu. - Wpisz w konsoli
adb devices
Po poprawnym wykryciu, powinna widnieć informacja:
List of devices attached
32d6d995 device
Oczywiście kod urządzenia będzie w Twoim przypadku inny. - Następnie
adb shell
.
Po tym poleceniu uzyskujemy dostęp do telefonu. - Sprawdź dwa razy w sieci czy to, co chcesz odinstalować, nie spowoduje braku stabilności systemu. Nie sugeruj się ikonami aplikacji, gdyż te mogą być jednakowe dla wielu aplikacji.
Warto tutaj dodać, że przy skasowaniu ważnej dla systemu aplikacji, będzie on nadal działał. Ale ponowne uruchomienie smartfona może spowodować jego zapętlanie na ekranie startowym. Zostaje wtedy przywracanie ustawień fabrycznych. - Teraz, aby pozbyć się jakiejś aplikacji, należy wydać polecenie
pm uninstall --user 0 NazwaPakietu
Czyli wydajesz polecenie np:pm uninstall --user 0 com.miui.audioeffect
. - Enter. Powodzenie operacji odinstalowywania widnieje jako:
Success
To tyle. w manualnym usuwaniu aplikacji.
Automatyczne usuwanie aplikacji
Jak już nie raz pisałem, developerzy niejednokrotnie robią niesamowitą pracę i to za darmo, z pasji i chęci pomocy innym.
Jest program na Windows, który wykonuje powyższe czynności automatycznie. Nasze zadanie to jedynie zaznaczenie aplikacji, które program ma usunąć. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre nazwy czy ikony są wzięte z „kosmosu” i w ogóle niepowiązane z daną aplikacją.
ADB AppControl – program
Jednym z programów, który służy do robienia sporej ilości rzeczy na smartfonie bez odblokowywania bootloadera i zdejmowania zabezpieczeń jest ADB AppControl.
Ponieważ za pomocą wiersza poleceń i debugowania można zrobić wiele rzeczy (w tym i wyrządzić szkody), zalecane jest pobranie narzędzia ADB AppControl ze strony producenta – ADB AppControl – Official website.
W zależności, jaką wersję wybierzemy, mamy plik instalacyjny, albo archiwum, które należy wypakować. Nie ma to znaczenia, jaką opcję wybierzesz.
ADB AppControl – obsługa
Obsługa tego programu jest szybka i intuicyjna.
Zanim cokolwiek zrobimy w programie, należy włączyć Debugowanie USB oraz Zezwolić na debugowanie USB jak to w przypadku manualnego odinstalowania aplikacji.

- Uruchamiamy program i podłączamy telefon z PC/laptopem.
- Zaznaczamy aplikacje, które chcemy odinstalować
- Z listy funkcji wybieramy jaką czynność chcemy wykonać (Uninstall – odinstalowanie)
- Apply zatwierdza nasz wybór
- Czekamy chwilę, uruchamiamy ponownie nasz smartfon i jeśli się uruchomił to znaczy, że nic krytycznego dla systemu nie zostało usunięte.