Usuwanie systemowych aplikacji Android

Android posiada wiele zainstalowanych aplikacji, ale nie ze wszystkich chcemy korzystać lub mamy swoje własne odpowiedniki, które pasują nam dużo bardziej.

O ile niektóre aplikacje można bez problemu usunąć, o tyle sporą ilość aplikacji Google i producenta smartfona już trudniej. Większość można bez problemów wyłączyć, jednakże nadal będą one zajmować miejsce, ikona będzie widoczna, a są i takie, które z opcji „Wyłącz” nic sobie nie robią i nadal działają w tle.

Więc jak pozbyć się systemowych aplikacji systemu Android? Wbrew pozorom jest to proste i nie trzeba posiadać umiejętności hakerskich.

Odinstalowywanie zbędnych aplikacji

Na samym początku warto zaznaczyć, iż nie wszytko powinniśmy bezmyślnie usuwać. Niektóre aplikacje są nieodłączną częścią systemu i usunięcie tejże rzeczy może skutkować potrzebą przywrócenia ustawień fabrycznych.

Wszystko, co robisz, wykonujesz na własną odpowiedzialność. Rób to powoli, dokładnie i kilka razy przemyśl podejmowane kroki.

Na wstępie potrzebne będą 3 (trzy) elementy takie jak: SDK Platform Tools, Debugowanie USB i Package Name Viewer.

SDK Platform Tools – Narzędzie do Androida

SDK Platform Tools pobierasz tylko i wyłącznie ze strony producenta, aby uniknąć szkodliwych wersji tego oprogramownaia – developer.android.com.

Pobieramy wersję na Windowsa (tej wersji będzie tyczył się poradnik).

Archiwum z oprogramowaniem, jakie pobraliśmy, wypakowujemy.

Teraz najlepiej jeśli stworzymy wewnątrz tego folderu „Wiersz poleceń”. Aby tego dokonać, wejdź w C:\Windows\System32 wyszukaj „cmd.exe”, prawy przycisk myszy, „Kopiuj” i wklejasz („Wklej”, nie „Wklej skrót”) we wcześniej wypakowany folder. Ułatwi to nam prace.

Alternatywa. Można użyć także Minimal ADB & Fastboot Tool for Android. Nie musimy wtedy kopiować cmd.exe tylko uruchamiamy tam cmd-here.exe. Tym sposobem oszczędzamy ~10MB… a tracimy na funkcjonalności narzędzia, które jeszcze może nam się kiedyś przydać.

Debugowanie USB w Androidzie

Do działania całości potrzebujemy aktywnej wersji debugowania USB.

Na telefonie wejdź w ustawienia, a następnie informacje o telefonie. Teraz kilkakrotnie, raz za razem naciśnij (w przypadku Xiaomi”) „Wersja MIUI. Dostaniesz komunikat „W porządku, jesteś już programistą”.

Następnym krokiem jest odszukanie w ustawieniach „Opcje programistyczne”. Ogółem w ustawieniach masz pasek wyszukiwania i nim możesz się posłużyć, w Xiaomi opcja ta znajduje się w sekcji „Dodatkowe ustawienia”.

Następnym krokiem jest odszukanie w tych ustawieniach „Debugowanie USB”, opcje musimy zaznaczyć – uaktywnić.

Uwaga. Przy ponownym uruchomieniu smartfona, opcja może zostać z powrotem odznaczona.

Zezwolenie na debugowanie USB

Aby pozwolić komputerowi na debugowanie USB należy po wykonaniu powyższych czynności połączyć smartfona z komputerem/laptopem za pomocą kabla.

Powinien pojawić się komunikat „Zezwolić na debugowanie USB?”, który akceptujemy przyciskiem „OK” zaznaczając przy tym „Zawsze zezwalaj z tego komputera”.. Jeśli komunikat się nie pokazał, wyjmij wtyczkę z komputera i podłącz ponownie, ewentualnie wybierz „Transfer plików”/”Przesyłanie plików”.

Uwaga. Przy ponownym uruchomieniu smartfona, możliwe, iż system ponownie poprosi o weryfikację.

Lista aplikacji – Package Name Viewer

Niestety nie możemy sobie ot, tak w wierszu poleceń, który później uruchomimy napisać „Skasuj YouTube music” czy coś innego, musimy wykonać odpowiednie polecenie i znać nazwę pakietu, jaki chcemy odinstalować.

Z pomocą przychodzi nam Package Name Viewer. Po instalacji i uruchomieniu programu widnieje cała lista rzeczy zainstalowanych w systemie Android.

Jak widzicie, lista zawiera ikonę, nazwę aplikacji i nazwę pakietu, który to właśnie jest nam potrzebny.

W tym kroku warto poszukać w sieci aplikacji na Twoim smartfonie, które możesz bez problemu usunąć i nie wpłynie to na stabilność systemu.

Usuwamy bloatware na Androidzie

Mając powyższe rzeczy wykonane, możemy przejść do usuwania aplikacji, których chcemy się pozbyć.

 1. Uruchom cmd.exe w folderze SDK Platform Tools.
  Zazwyczaj jest to folder „platform-tools”.
 2. Podłącz smartfona do komputera.
  Jeśli zrobimy odwrotnie punkt 1 z 2, nie będzie działać.
 3. Zaakceptuj ewentualnie ponownie prośbę o zezwolenie na debugowanie USB.
  Może zajść taka potrzeba, a na pewno będzie taki komunikat na każdym nowym urządzeniu.
 4. Wpisz w konsoli adb devices
  Po poprawnym wykryciu, powinna widnieć informacja:

  List of devices attached
  32d6d995 device


  Oczywiście kod urządzenia będzie w Twoim przypadku inny.
 5. Następnie adb shell.
  Po tym poleceniu uzyskujemy dostęp do telefonu.
 6. Sprawdź dwa razy w sieci czy to, co chcesz odinstalować, nie spowoduje braku stabilności systemu. Nie sugeruj się ikonami aplikacji, gdyż te mogą być jednakowe dla wielu aplikacji.
  Warto tutaj dodać, że przy skasowaniu ważnej dla systemu aplikacji, będzie on nadal działał. Ale ponowne uruchomienie smartfona może spowodować jego zapętlanie na ekranie startowym. Zostaje wtedy przywracanie ustawień fabrycznych.
 7. Teraz, aby pozbyć się jakiejś aplikacji, należy wydać polecenie pm uninstall --user 0 NazwaPakietu
  Czyli wydajesz polecenie np: pm uninstall --user 0 com.miui.audioeffect.
 8. Enter. Powodzenie operacji odinstalowywania widnieje jako:

  Success

To tyle. Wydaje się dużo roboty, ale jak już wszystko zrobimy, to jest to banalnie proste i szybkie w obsłudze.

guest

Komentarze do wpisu:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Cześć! Nie zapomnij zostawić komentarza ;)x