Ukryte ustawienia aparatu Xiaomi

Smartfony w dzisiejszych czasach mają bardzo dobre moduły aparatów, a co za tym idzie bardzo dobrej jakości zdjęcia. Ten skok jakościowy to nie tylko lepsze podzespoły jak matryce, szkła itp. lecz i ogromna poprawa jeśli chodzi i oprogramowanie.

A gdyby tak jeszcze więcej wycisnąć ze swojego smartfona?

Ustawienia aparatu w MIUI

Mało kto zdaje sobie sprawy, że same odpowiednie ustawienia podstawowych opcji aparatu, potrafią dać lepszej jakości zdjęcia.

Zanim zdradzę sposób na ukazanie ukrytych ustawień, skupmy się na podstawowych ustawieniach – zalecane.

 1. Jakość zdjęć. Naturalnie wybierz „Bardzo dobra”, co oczywiście spowoduje fakt, iż zdjęcia będą zajmować więcej miejsca. W dzisiejszych czasach mamy dosyć spore pojemności pamięci wewnętrznej samego smartfona, do tego dochodzą karty SD oraz stosunkowo tanie dyski sieciowe (np: Dysk Gogole).

  Jakość zdjęć
 2. Proporcje zdjęcia. Wielu z nas fotografuje w możliwej największej proporcji zdjęcia, tak aby MPx było dużo. Jest to błędem, ponieważ wybierając proporcje 3:4 nie jesteśmy w stanie zobaczyć pełnej okazałości zdjęcia, gdyż zdjęcie jest bardziej kwadratowe, a jak wiadomo, obecnie znacząca większość wyświetlaczy jest pozioma/pionowa. Dlatego warto wybrać proporcje zdjęcia 16:9, gdyż takie są standardem, a wykonane oraz wyświetlone zdjęcie będzie zajmować większa część ekranu (o ile nie cały), więc zobaczymy zdjęcie w całej okazałości bez zbędnego przybliżania.
  Proporcja 3:4 dobra jest dla tych, którzy każde zdjęcie kadrują. To trochę czasu zajmuje, a każde zapisanie nowego wycinka powoduje pogorszenie jakości grafiki finalnej.

  Proporcje zdjęć
 3. AI czy 108 MPx? Takie pytanie zazwyczaj zadaje sobie niejednokrotnie każdy lubiący zrobić dobrej jakości zdjęcie. Nie zawsze cyferka większa oznacza lepsze zdjęcie. Jeśli mamy do wyboru opcję AI to z niej skorzystajmy. Mając opcję AI (automatyczna inteligencja – poprawianie jakości i kolorystyki zdjęć) radzę wybrać tę opcję, zamiast w ślepo iść za cyferkami z napisem „MPx”. Xiaomi Mi 11 potrafi wykonywać zdjęcia w 108MPx w proporcji obrazu 3:4 (czyli niechciany prawie kwadrat), a jakość jest dobra, ale jednak dużo lepsze zdjęcie wyjdzie przy włączonym AI. W przypadku AI, 4 piksele obok siebie łączone są w jeden, więc zamiast 108MPx dostajemy zdjęcie 27MPx (w proporcji 3:4) i 20,4MPx w polecanej przeze mnie proporcji 9:16.

  AI w aparacie
 4. Zdjęcia zapisywane w HEIF. Nowsze smartfony posiadają opcję włączenia zapisu zdjęć w nowoczesnym formacie HEIF co daje nie tylko mniejszy rozmiar zdjęć, ale i czasami ładniejsze zdjęcia (potrafi przechowywać więcej danych niż JPG). Przy obróbce także zdaje się być lepsze niż JPG (typowo do obróbki jest format RAW – tryb PRO w aparacie). Niestety HEIF ma swoje wady. Dłużej wczytujące się zdjęcia i nie wszędzie ten format zdjęć jest obsługiwany.

  HEIF w aparacie

Zaawansowane opcje aplikacji aparat

Wracając do głównego zagadnienia całego wątku, wystarczy utworzyć mały plik/folder o odpowiedniej nazwie w jednym miejscu pamięci telefonu. Uzyskujemy w ten sposób dostęp do ukrytych ustawień aparatu Xiaomi. Nie działa to niestety na każdym smartfonie z MIUI, ale spróbować zawsze warto.

Na początku zamknij aplikację aparatu.
Teraz wejdź w menadżer plików. Przejdź do folderu DCIM, następnie „Camera” i tutaj utwór plik lub folder o nazwie „lab_options_visible” (oczywiście bez cudzysłowu).

Zaawansowane ustawienia aparatu Xiaomi

Wejdź w aplikację aparatu i jego ustawienia.

Na dole listy ustawień pokażą się nowości.

Widoczne ustawienia zaawansowane aparatu Xiaomi

Opis nowych ustawień aplikacji aparatu

Internal magic tools – Po wybraniu tej opcji zostają aktywowane wewnętrzne narzędzia poprawiające jakość zdjęć i filmów. Niestety więcej szczegółów nie jest mi znanych. Możliwe, że aktywowane są dodatkowe testowe algorytmy poprawiające finalne zdjęcie i finalny film.

录像中定时拍照 – Powoduje regularne robienie zdjęć w czasie kręcenia wideo.

Face detection – Wykrywanie twarzy. Raczej rzecz obowiązkowa, aby mieć pewność, że twarz na zdjęciu czy nagraniu będzie ostra.

Hide face detection frame automatically – Ukrywana jest krateczka, która podpowiada fotografującemu iż twarz została wykryta.

Show face frame in Video mode – Krateczka podpowiadająca wykrycie twarzy w czasie kręcenia wideo jest aktywna,

Beautify in Portrait mode – Tryb piękności w trybie portretowym. Po włączeniu i wyłączeniu osobiście nie widzę zmian.

Turn on dual camera – Lepsze jakości zdjęć ponieważ zdjęcia wykonywane są z dwóch aparatów jednocześnie i łączone w jeden obrazek.

Turn on dual SAT camera – Niestety nie wiadomo co ta opcja powoduje.

Turn on MFNR – Redukuje szumy na zdjęciach, jednakże jeśli ktoś ma niepewną rękę to zdjęcia mogą wyjść bardziej rozmazane.

Turn on SR – W niektórych miejscach piszą, że powoduje to powiększanie rozdzielczości, tak jak by matryca była większa…. Nie do końca rozumiem ten opis. Moim zdaniem SR to nic innego jak ciągłe szukanie punktów, na których ma być ostry obraz. Dzięki temu mamy pewność większej ilości ostrych zdjęć.

Turn on parallei processing – To już bardziej zaawansowana funkcja, która włącza równoległe obliczenia. Czyli dla jednej finalnej rzeczy angażuje więcej rdzeni procesora. Przyspiesza to zapisywanie zdjęć i filmów.

Turn on quick shot animation – Włącza animacje wykonywania zdjęcia.

开启视频平滑变焦功能 – Włącza płynne powiększenie wideo

延长触摸对焦超时时间 – Wydłuża cas oczekiwania na dotyk, tym samym aparat nie wyłącza się tak szybko.

Ustawienia automatycznej ekspozycji – Do wyboru mamy średnia kadru, ważona ze środka, pomiar w punkcie. Trzeba zaznajomić się z tematem, aby wiedzieć co będzie najlepiej odpowiadało w danych warunkach oświetleniowych.

guest

Komentarze do wpisu:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Cześć! Nie zapomnij zostawić komentarza ;)x