Smartfony w dzisiejszych czasach mają bardzo dobre moduły aparatów, a co za tym idzie bardzo dobrej jakości zdjęcia. Ten skok jakościowy to nie tylko lepsze podzespoły jak matryce, szkła itp. lecz i ogromna poprawa, jeśli chodzi i oprogramowanie.
A gdyby tak jeszcze więcej wycisnąć ze swojego smartfona?
Spis treści
Ustawienia aparatu w MIUI
Mało kto zdaje sobie sprawy, że same odpowiednie ustawienia podstawowych opcji aparatu, potrafią dać lepszej jakości zdjęcia.
Zanim zdradzę sposób na ukazanie ukrytych ustawień, skupmy się na podstawowych ustawieniach – zalecane.
Jakość zdjęć
Naturalnie wybierz zawsze najwyższą opcję typu „Bardzo dobra”, co oczywiście spowoduje, iż zdjęcia będą zajmować więcej miejsca. Nie ma co się martwić tym elementem.
W dzisiejszych czasach mamy dosyć spore pojemności pamięci wewnętrznej samego smartfona, do tego dochodzą karty SD oraz stosunkowo tanie dyski sieciowe (np: Dysk Gogole) czy pamięci przenośne.
Proporcje zdjęcia
Wielu z nas fotografuje nie zważając na proporcje zdjęcia, sugerując się jedynie ilością MPx co jest błędem.
Wybierając proporcje 3:4 nie jesteśmy w stanie zobaczyć pełnej okazałości zdjęcia, gdyż zdjęcie jest bardziej kwadratowe, a jak wiadomo, obecnie znacząca większość wyświetlaczy jest w proporcjach 16:9 („panorama”). Dlatego warto wybrać proporcje zdjęcia 16:9, gdyż takie są obecnie standardem, a wykonane oraz wyświetlone zdjęcie będzie zajmować większa część ekranu (o ile nie cały), więc zobaczymy zdjęcie w całej okazałości bez zbędnego przybliżania.
Proporcja 3:4 dobra jest dla tych, którzy każde zdjęcie kadrują. To trochę czasu zajmuje, a każda edycja grafiki powoduje pogorszenie jakości finalnej.
Sztuczna inteligencja AI oraz HDR
AI, czyli sztuczna inteligencja, która ma na zadanie dobranie ustawień algorytmów w taki sposób, aby wykonać możliwie najlepsze jakościową fotografię danego obiektu. Osobiście opcję tę mam zawsze włączoną, ponieważ zdjęcie nabiera barw i ostrości konkretnych elementów – aparat dobrze wychwytuje fotografowaną scenerię.
HDR natomiast poprawienie szerokości tonalnej zdjęcia. Nic innego jak poprawa widoczności szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach zdjęcia. Dzięki tej opcji nie dostaniemy fotografii gdzie jeden element będzie skrajnie ciemny a drugi jasny.
Opcję należy wyłączyć, np: gdy fotografujemy osobę na tle zachodu słońca chcąc osiągnąć efekt „czarnej postaci” z pięknym tłem. Włączony HDR spowoduje rozjaśnienie postaci pierwszoplanowej.
Ilość MPX
Niestety cyferki nie grają zbyt dużej roli w jakości zdjęć.
Jeśli mamy do wyboru opcję AI i HDR to z niej skorzystajmy. Wiele smartfonów potrafi wykonywać zdjęcia w nawet 108MPx, co nie przekłada się na jakość zdjęcia. Do tego proporcja takiej rozdzielczości to zazwyczaj 3:4 czyli źle, ponieważ nie wyświetlimy nigdzie w sensowny sposób takiej fotografii.
Format zdjęć HEIF
Nowsze smartfony posiadają opcję włączenia zapisu zdjęć w nowoczesnym formacie HEIF co daje nie tylko mniejszy rozmiar zdjęć, ale i czasami ładniejsze zdjęcia (potrafi przechowywać więcej danych niż JPG). W czasie obróbki pliku HEIF nie tracimy na jakości grafiki. Niestety HEIF ma swoje wady. Dłużej wczytujące się zdjęcia i nie wszędzie ten format zdjęć jest obsługiwany – szkoda,
Zaawansowane opcje aplikacji aparat
Wracając do głównego zagadnienia całego wątku, wystarczy utworzyć mały plik/folder o odpowiedniej nazwie w jednym miejscu pamięci telefonu. Uzyskujemy w ten sposób dostęp do ukrytych ustawień aparatu Xiaomi. Nie działa to niestety na każdym smartfonie z MIUI, ale spróbować zawsze warto.
Na początku zamknij aplikację aparatu.
Teraz wejdź w menadżer plików. Przejdź do folderu DCIM, następnie „Camera” i tutaj utwór plik lub folder o nazwie „lab_options_visible” (oczywiście bez cudzysłowu).
Wejdź w aplikację aparatu i jego ustawienia.
Na dole listy ustawień pokażą się nowości.
Opis nowych ustawień aplikacji aparatu
Internal magic tools – Po wybraniu tej opcji zostają aktywowane wewnętrzne narzędzia poprawiające jakość zdjęć i filmów. Niestety więcej szczegółów nie jest mi znanych. Możliwe, że aktywowane są dodatkowe testowe algorytmy poprawiające finalne zdjęcie i finalny film.
录像中定时拍照 – Powoduje regularne robienie zdjęć w czasie kręcenia wideo.
Face detection – Wykrywanie twarzy. Raczej rzecz obowiązkowa, aby mieć pewność, że twarz na zdjęciu czy nagraniu będzie ostra.
Hide face detection frame automatically – Ukrywana jest krateczka, która podpowiada fotografującemu iż twarz została wykryta.
Show face frame in Video mode – Krateczka podpowiadająca wykrycie twarzy w czasie kręcenia wideo jest aktywna,
Beautify in Portrait mode – Tryb piękności w trybie portretowym. Po włączeniu i wyłączeniu osobiście nie widzę zmian.
Turn on dual camera – Lepsze jakości zdjęć ponieważ zdjęcia wykonywane są z dwóch aparatów jednocześnie i łączone w jeden obrazek.
Turn on dual SAT camera – Niestety nie wiadomo co ta opcja powoduje.
Turn on MFNR – Redukuje szumy na zdjęciach, jednakże jeśli ktoś ma niepewną rękę to zdjęcia mogą wyjść bardziej rozmazane.
Turn on SR – W niektórych miejscach piszą, że powoduje to powiększanie rozdzielczości, tak jak by matryca była większa…. Nie do końca rozumiem ten opis. Moim zdaniem SR to nic innego jak ciągłe szukanie punktów, na których ma być ostry obraz. Dzięki temu mamy pewność większej ilości ostrych zdjęć.
Turn on parallei processing – To już bardziej zaawansowana funkcja, która włącza równoległe obliczenia. Czyli dla jednej finalnej rzeczy angażuje więcej rdzeni procesora. Przyspiesza to zapisywanie zdjęć i filmów.
Turn on quick shot animation – Włącza animacje wykonywania zdjęcia.
开启视频平滑变焦功能 – Włącza płynne powiększenie wideo
延长触摸对焦超时时间 – Wydłuża cas oczekiwania na dotyk, tym samym aparat nie wyłącza się tak szybko.
Ustawienia automatycznej ekspozycji – Do wyboru mamy średnia kadru, ważona ze środka, pomiar w punkcie. Trzeba zaznajomić się z tematem, aby wiedzieć co będzie najlepiej odpowiadało w danych warunkach oświetleniowych.
Alternatywy dla systemowej aplikacji aparatu
Warto dodać, iż są alternatywy dla systemowej wersji aparatu.
Jedną z nich jest port Camera Google nazwany GCam – Aplikacja aparatu od Google
Drugą opcją jest stosunkowo nowa Leica Camera Xiaomi, która potrafi wykonać faktycznie lepszej jakości zdjęcia na niektórych modelach Xiaomi. Warto spróbować, nic nie tracisz.