Szybka aktualizacja Xiaomi

Większość ludzi nie należy do cierpliwych i szuka aktualizacji urządzeń i oprogramowania, zanim to wyjdzie oficjalnie lub po prostu nadzejdzie czas na dane urządzenie. Nie jest to zawsze dobra decyzja, natomiast nic nie szkodzi na drodze ku temu, aby spróbować zainstalować nowszą wersję oprogramowania.

Osobiście jestem z tych, którzy wola poczekać na opinie innych ludzi a później instalować nowy soft. Jednakże Ty zrobisz co uważasz za słuszne, a ja Ci pokażę sposób jak przyspieszyć instalację nakładki producenta i wersji Androida.

A jak pobrać najnowszą wersję aplikacji przeczytasz w wątku Najnowsze aplikacje na Android.

Najnowsza aktualizacja Xiaomi

Posiadanie najnowszej wersji Androida oraz nakładki systemowej ma swoje wady i zalety.

Jedną z wad z pewnością jest duże prawdopodobieństwo braku stabilności systemu, mimo iż soft został prawdopodobnie przetestowany. Niestety dużą część testerów to osoby, które nie zgłaszają błędów, a wersje beta posiadają w celu sprawdzenia nowości i posiadania wyższego cyferka w wersji oprogramowania.

Ów wpis pokaże jak zdobyć najnowszą wersję softu dla Xiaomi w wersji stabilnej w możliwie najszybszy sposób.

Na początku wyłącz wszelkiego rodzaju VPN, Proxy i inne rzeczy. Jeśli skorzystałeś z poradnika Blokowanie reklam na androidzie bez aplikacji, to obowiązkowo musisz zmienić DNS na „Auto”.

Zmiana regionu a aktualizacja MIUI

Pierwszy sposób jest bardzo prosty i dzięki niemu nie musimy instalować innych aplikacji.

Mowa tutaj o prostej czynności, jaką jest zmiana regionu. Wadą jest (nie zawsze, ale jednak) pobranie i zainstalowanie się aplikacji domyślnych dla regionu, o którym mowa dalej. Odinstalowanie zbędnych aplikacji jest proste, ponieważ robisz to, jak z każdą inną. Natomiast jeśli zdarzy się, iż danej aplikacji nie da się odinstalować to zawsze jest darmowy sposób bez łamania zabezpieczeń Androida – Usuwanie systemowych aplikacji Android

Aby zmienić region w smartfonie na Szwajcarię, wystarczy wejść w ustawienia, a następnie wybrać opcję „Dodatkowe ustawienia”.

Zobaczymy tam opcję, o którą nam chodzi. Mianowicie „Region”.

Wybierając tę opcję, z dostępnej listy wyszukujemy Szwajcaria lub Indie (te regiony dostają najszybciej update).

Teraz najlepiej, jeśli uruchomimy ponownie smartfona. Wejdź ponownie w to ustawienie, aby sprawdzić, czy region się nie zmienił na domyślny.
Jeśli nadal jest „Szwajcaria” lub „Indie” to udaj się do ustawień i wybierz opcję „O telefonie” i wybierz okno z napisem „Wersja MIUI”.

W zdecydowanej większości przypadków, jeśli masz nieaktualną wersję softu, pokaże się aktualizacja.

Aplikacja do sprawdzania aktualizacji Xiaomi

Jeśli powyższa metoda nie zadziałała, a wiesz, że Twój smartfon ma wyższy numer softu (w wersji stabilnej!) niż ten posiadany przez Ciebie, to możesz skorzystać z aplikacji, które dają wgląd do najnowszych wersji wraz z możliwością pobrania tegoż softu.

Możesz skorzystać z aplikacji:

Po zainstalowaniu aplikacji uruchom ją i w wyszukiwarce, która jest w aplikacji, wyszukaj Twojego urządzenia.

Następnym krokiem będzie kliknięcie, w nazwę Twojego smartfona. Zobaczysz okno z różnymi wersjami softu.

  • MIUI Stable – W tym miejscu znajdują się stabilne wersje softu na nasz smartfon.
  • ROM Xiaomi.eu – zmodyfikowany najnowszy Android dla Xiaomi. Nic innego jak przeróbka i wycięcie zbędnych elementów z Chińskiej wersji. Niestety wgranie nie jest tak proste, ponieważ należy odblokować bootloader, zainstalować odpowiednie oprogramowanie itp.
  • MIUI Daily Beta / Mi Pilot – Wersja dla testerów, którzy wcześniej zapisali się do odpowiedniej listy.

My wybieramy „MIUI Stable”, a następnie „EEA Stable” jeśli telefon jest z Polskiej dystrybucji (EU w nazwie).

Tutaj interesuje nas kategoria „RECOVERY”. Jest tam informacja o wersji MIUI, wersja Androida itp. Jeśli wersja tam podana jest wyższą niż ta, którą my posiadamy, możemy pobrać za pomocą przycisku „Pobierz”.

Nastąpi teraz pobieranie pliku. Cierpliwie czekamy i instalujemy.

Instalacja MIUI 12 i MIUI 12.5

Powyższy sposób z programem do pobierania najnowszego softu jest jednym z najlepszych. Jednakże, aby zainstalować pobrany soft, należy wykonać pewne czynności.

Na początku wejdź w ustawienia, a następnie „O telefonie” i „Wersja MIUI”.

Musisz teraz kilkukrotnie raz za razem nacisnąć ikonkę wersji obecnego MIUI (nie napis MIUI **.*).

Dzięki temu zabiegowi po wybraniu menu w obecnym oknie (prawy górny róg), mamy dostęp do opcji „Wybierz paczkę aktualizacji”.

Wybieramy tę opcję i wskazujemy pobrany plik (Folder „Downlaod”). Po wybraniu pobranego wcześniej pliku klikamy na dole OK. Zostaniemy przeniesieni do okna aktualizacji, w którym będzie widniała informacja o pobieraniu informacji z pliku.

Teraz wystarczy zatwierdzić przyciskiem „Aktualizuj”.

Teraz czekamy spokojnie do momentu zainstalowania softu i uruchamiamy ponownie telefon.

UWAGA. Poczekaj, aż soft się zainstaluje, nie wymuszaj ponownego uruchomienia smartfona. Czasami ten proces trwa nawet i 30 minut.

Instalacja MIUI 13.*

Aby zainstalować MIUI 13, należy mieć wcześniej zainstalowany MIUI 12.5.

Jeśli nowo pobrany soft z MIUI 13 nie chce się instalować i widzisz komunikat „Błędna lokalizacja” (lub coś w ten deseń) to należy pobraną paczkę aktualizacyjną przenieś do folderu MIUI w pamięci wewnętrznej.

Instalacja MIUI 14.*

Lista smartfonów, która ma dostać MIUI 14 jest długa i niestety ulega zmianie co jakiś czas – Nowe MIUI 14 z Android 13.

Jeśli natomiast dokładnie chcesz znać jakie zmiany mają nastąpić to polecam lekturę Nowości i zmiany w MIUI 14. Weź proszę pod uwagę, że producent prawie nigdy nie rozdziela w informacjach o nowościach i zmianach, co będzie Europie, a co reszcie świata. Często soft w Europie jest okrojony, niestety.

W celu zainstalowania MIUI 14.* należy wykonać te same czynności co w powyższych softach. Niestety Xiaomi kombinuje, aby utrudnić instalowanie pobranego w tej sposób softu i możemy dostać komunikat o niezweryfikowanym ROMie. Możemy spróbować zmienić region na „Szwajcaria” (jak na początku tego wpisu), uruchomić smartfona i ponownie spróbować zainstalować.

Problemy z systemem

W razie problemów z systemem po aktualizacji odsyłam do poradnika – Problem z Androidem w Xiaomi/Redmi/Poco.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM