Każdy smartfon posiada w swoim systemie statystyki baterii, aby użytkownik mógł zobaczyć, co wpływa na jej wykorzystanie. W jednej nakładce systemowej statystyki te mogą być bardzo ubogie a w innej bardziej szczegółowe.
Oczywiście istnieją aplikacje, które pokazują w znacznie dokładniejszym stopniu wykorzystanie energii przez aplikacje, system i inne elementy jak WiFi, transmisje danych, bluetooth, gps itp. Tutaj jednak skupię się na podstawowych danych, jakie dostępne są w smartfonach ze stajni Xiaomi – są one wystarczające, aby znaleźć winowajcę prądożerności.
Spis treści
Podstawowe statystyki baterii
W celu podglądu statystyk baterii w Xiaomi należy wejść do aplikacji „Panel sterowania”.

Następnym krokiem będzie wybranie opcji „Bateria”.

Teraz naszym oczom ukazuje się wykres oraz opcje, które niekoniecznie muszą być w Twojej wersji oprogramowania.
Po zjechaniu niżej zobaczymy statystyki prądożerności poszczególnych aplikacji i elementów systemu w różnych kategoriach.
Widnieje tam opcja „Ranking”.

Zużycie energii – poszczególne statystyki
Pod opcją „Ranking” kryją się różne rodzaje statystyk:
- Wszystko – Ogólne podsumowanie aplikacji oraz sprzętu, które pobierają energię. Im wyżej znajduje się dana aplikacja, tym więcej prądu pobrała.
- Oprogramowanie – Informacja na temat najbardziej prądożernych aplikacji.
- Sprzęt – Informacja na temat sprzętu. Zobaczysz jaki podzespół pobiera najwięcej energii.
- Szczegóły – Ta zakładka pokazuje kilka elementów:
– Sygnał sieci komórkowej. Kolor zielony to bardzo dobry zasię, kolor żółty świadczy o niepełnej prędkości jakości połączenia ze stacją, natomiast czerwony informuje o praktycznie braku zasięgu.
– GPS włączony. Informacja o tym jak długo GPS był włączony.
– Wi-Fi. Jeśli masz włączone WiFi, to wykres będzie prawie cały zapełniony. Czyli cały czas aktywny.
– Wybudzony. Informacja dla nas jak często był wybudzony „ze snu”. Częste wybudzanie mający się z „Ekran włączony” świadczy o działanie jakiejś aplikacji w tle.
– Ekran włączony. Doskonale widoczny wykres tego jak często ekran jest aktywny.
– Ładowanie. Wykres ukazujący częstość ładowania urządzenia.
Kliknięcie ikony aplikacji w statystykach, przenosi nas do dokładniejszych statystyk danej aplikacji/podzespołu urządzenia.


Bardzo dobrze, jeśli w szczegółowych informacjach widzimy identyczny czas lub bardzo przybliżony dla „Procesor (łącznie)”, a „Procesor (pierwszy plan)”. W powyższych przykładach widzimy, iż Facebook nie sprawia problemów, natomiast Edge pracuje w tle mimo wszelkich ograniczeń mu nadanych.
W przypadku kłopotów z X aplikacją trzeba działania indywidualnego dla danej aplikacji. Nie sposób opisać tutaj wszystkich sposobów dla każdej aplikacji.