Problem z aplikacją na Androida

Aplikacje na każdym systemie mogą nie działać do końca poprawnie ze względu na mnogość różnorodność konfiguracji sprzętowych oraz także przez zwykły błąd czy niedopatrzenie programisty. Nie ma w tym nic dziwnego, a osoby odpowiedzialne za daną aplikację nie są w stanie zrobić jej w taki sposób, aby ta działała poprawnie wszędzie i zawsze.

Nakładka producenta, nakładce nie jest równa. Często wprowadzane jest tyle zmian i zaszyte pewne funkcje w samej nakładce co uniemożliwia poprawne działanie wielu rzeczy na innym launcherze, wiec tu także mogą pojawić się problemy.

Sposoby na naprawienie aplikacji Android

Co możemy zrobić jako użytkownicy, aby aplikacja zaczęła działać poprawnie? Nie dużo… a może dużo, w zależności kto jak patrzy na dane rzeczy. Wpis pokaże parę sposobów, które mogą pomóc w poprawnym działaniu aplikacji.

Wyczyszczenie zbędnych i tymczasowych plików w Android

Osobiście na samym początku zalecam wyczyszczenie całego systemu ze śmieci.

Wykonasz to, stosując się do poradnika „Czyszczenie pamięci Androida„. Warto poświęcić parę groszy na wersję SD Maid PRO co pozwoli na dokładniejsze wyczyszczenie systemu i pozwoli zaoszczędzić nam nerwów przy szukaniu danej opcji.

Po tej czynności uruchom poprawnie smartfon.

Wyczyść pamięć podręczną/pliki tymczasowe

Jeśli nie chcesz instalować SD Maid PRO to musisz ręcznie wyczyścić pamięć podręczną/pliki tymczasowe (różnie jest to nazywane w różnych nakładkach systemowych producentów).

Aby wykonać czyszczenie plików tymczasowych aplikacji czy też pamięci podręcznej (zwał jak zwał) należy w większości przypadków przytrzymać ikonkę aplikacji i wybrać opcję „Informacje o aplikacji”. Zamiast tej nazwy może być ikonka „i”.


Nie masz owej opcji? O ile się nie mylę w OPPO nie ma takiej opcji. Dlatego wejdź w ustawienia, a następnie opcję „Aplikacje”, która powinna pokazać wszystkie zainstalowane aplikacje w systemie.

Następnie wyszukujemy opcję „Wyczyść pamięć podręczną”/”Wyczyść pamięć tymczasową” lub coś w ten deseń. W smartfonach Xiaomi/Redmi/Poco najpierw musimy wybrać opcję „Wyczyść dane”, które ukażą opcję, która nas interesuje „Wyczyść pamięć podręczną”

Wyczyść dane aplikacji

Powyższa czynność kasuje pliki, które w krótkim czasie aplikacja znów sobie utworzy – to normalne.

Drugą opcją analogicznie do powyższej metody jest wybranie opcji „Wyczyść dane” /”Wyczyść wszystkie dane”.

Tutaj trzeba mieć na uwadze, że aplikacja zostanie zresetowana do ustawień fabrycznych, więc nasze ustawienia w niej takie jak hasła, loginy (jeśli owe mamy w aplikacji) itp. zostaną usunięte. Trzeba będzie z powrotem wszystko ustawić i się zalogować.

Odinstalowanie aktualizacji aplikacji

Jeśli aplikacja nadal nie działa poprawnie to możliwe, że obecna wersja aplikacji jest wadliwa, nakładka producenta Twojego smartfona koliduje w jakiś sposób z aplikacją (nic zbytnio nie poradzimy) lub obecna wersja aplikacji nie jest dostosowana do danej wersji systemu Android (nic nie poradzimy, jedynie pisać do programisty danej aplikacji o poprawę).

W przypadku systemowych aplikacji na początku można spróbować odinstalować obecną wersję aplikacji, tak aby ta powróciła do wersji, jaka była w systemie przed jakąkolwiek jej aktualizacją.

Czynność tę wykonasz, wchodząc w opcje aplikacji jak w przypadku czyszczenia plików tymczasowych.

Aktualizacja aplikacji

Możliwe, że jest nowsza wersja aplikacji, która eliminuje błędy i/lub lepiej dostosowuje się do większej liczby konfiguracji sprzętowo/systemowej.

Na początku sprawdzamy, czy nie ma aktualizacji w Sklepie Play. Czasami zdarza się tak, że na liście aplikacji do uaktualnienia nie będzie aplikacji, która ma nowszą wersję w Sklepie Play. Dlatego ręcznie wpisz w polu wyszukiwania nazwę aplikacji i wybierz ją z całej listy. Jeśli widnieje napis „Aktualizacja” to wybierz tę opcję, aktualizując aplikację na Androida.

Sklep Play (sklep aplikacji od Google) nie zawsze posiada najnowszą wersję danej aplikacji. Dlatego warto skorzystać ze wpisu Najnowsze aplikacje na Android. Wpis pokaże Ci sposób pobrania nowszej wersji aplikacji poprzez stronę APKMirror.

Ręczne zmiany w systemie

Jeśli ostatnio dokonywałeś/aś jakiś zmian w systemie, spróbuj przywrócić je do pierwotnego stanu.

Czasami z reguły drobna zmiana może negatywnie wpłynąć na poprawne działanie aplikacji. W przypadku Xiaomi nie jest zalecane wyłączanie „Optymalizacje MIUI”, powoduje to sporo błędów i problemów.

Zaktualizuj swój smartfon do najnowszej wersji

Nie zawsze najnowsza wersja systemu przynosi same pozytywne rzeczy. Jednakże często zdarza się, iż nowa wersja systemu Android czy nakładki producenta poprawia błędy, jakie zostały zgłoszone przez użytkowników i znalezione przez testerów.

Na ogół zaktualizujesz go wchodząc w ustawienia, a następnie opcję „Informacje o systemie”, „Informacje o telefonie” czy inna nazwę, która nakieruje Cię na miejsce, w którym będziesz mógł/a wyszukać nowszą wersję.

Dla Xiaomi/Redmi/Poco napisałem poradnik, który pokaże gdzie szukać aktualizacji systemu/nakładki jeśli sam system nie znajduje nowszej wersji. Możemy w ten sposób „wymusić” instalację/pobranie pliku instalacyjnego kilka dni wcześniej. Mowa o wpisie Szybka aktualizacja Xiaomi.

guest

Komentarze do wpisu:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Cześć! Nie zapomnij zostawić komentarza ;)x