Aplikacje na każdej wersji Androida mogą nie działać do końca poprawnie ze względu na mnogość konfiguracji sprzętowo-programowych oraz także przez zwykły błąd w samym kodzie aplikacji. Nie ma w tym nic dziwnego, a osoby odpowiedzialne za daną aplikację mają spore problemy, aby stworzyć aplikację, która będzie działać zawsze i wszędzie.
Nakładka producenta także ma duże znaczenie, ponieważ nakładka nakładce nie jest równa. Często wprowadzane jest tyle zmian i zaszyte pewne funkcje w samej nakładce co także utrudnia stworzenie idealnie działającej aplikacji.
Spis treści
Sposoby na naprawienie aplikacji Android
Co możemy zrobić jako użytkownicy, aby aplikacja zaczęła działać poprawnie? Nie dużo… a może dużo, w zależności na sposób obeznania w systemie Android. Wpis pokaże parę sposobów, które mogą pomóc w poprawnym działaniu aplikacji.
Czyszczenie systemu Android ze zbędnych/tymczasowych plików
Osobiście na samym początku zalecam wyczyszczenie całego systemu ze śmieci. To powinna być druga (zaraz za ponownym uruchomieniem smartfona) rzeczą, jaką należy wykonać przy błędnie działającej aplikacji.
Wykonasz to, stosując się do poradnika „Czyszczenie pamięci Androida„. Aplikacja jest darmowa, jednakże warto poświęcić parę groszy na wersję SD Maid PRO co pozwoli na dokładniejsze wyczyszczenie systemu i pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca na dysku.
Po tej czynności uruchom poprawnie smartfon.
Ręczne czyszczenie plików tymczasowych
Jeśli nie chcesz instalować SD Maid, to musisz ręcznie wyczyścić pamięć podręczną/pliki tymczasowe (różnie jest to nazywane w różnych nakładkach systemowych producentów).
Aby wykonać czyszczenie plików tymczasowych aplikacji czy też pamięci podręcznej (zwał jak zwał) należy w większości przypadków przytrzymać ikonkę aplikacji i wybrać opcję „Informacje o aplikacji”. Zamiast tej nazwy może być ikonka „i”.

Jeśli nie posiadasz u siebie owej opcji, wejdź w ustawienia, a następnie wybierz opcję „Aplikacje”. Pokaże Ci się lista aplikacji zainstalowanych na smartfonie.
Wyszukaj aplikacji, która nie działa poprawnie, a następnie wybierz opcję „Wyczyść pamięć podręczną”/”Wyczyść pamięć tymczasową” (różne nazwy tej samej opcji w różnym systemie). W smartfonach Xiaomi/Redmi/Poco najpierw musimy wybrać opcję „Wyczyść dane”, które ukażą opcję, która nas interesuje („Wyczyść pamięć podręczną”).
Wyczyść dane aplikacji
Powyższa czynność kasuje pliki, które aplikacja utworzy ponownie w jakimś stopniu, jednakże dane będą aktualne, a błędów miejmy nadzieję brak.
Drugą opcją analogicznie do powyższej metody jest wybranie opcji „Wyczyść dane” /”Wyczyść wszystkie dane”.
Tutaj trzeba mieć na uwadze, że aplikacja zostanie zresetowana do ustawień fabrycznych, więc nasze ustawienia w niej takie jak hasła, loginy (jeśli owe mamy w aplikacji) itp. zostaną usunięte. Trzeba będzie z powrotem wszystko ustawić i się zalogować.
Odinstalowanie aktualizacji aplikacji
Jeśli aplikacja nadal nie działa poprawnie, to jedyne co zostaje to odinstalowanie aktualizacji i zainstalowanie od nowa, mimo iż powyższa opcja czyszczenia danych powinna dać ten sam rezultat. Realia jednakże pokazują dziwne zachowanie systemu Android.
W przypadku systemowych aplikacji na początku można spróbować odinstalować obecną wersję aplikacji, tak aby ta powróciła do wersji, jaka była w systemie przed jakąkolwiek jej aktualizacją. Jednakże odinstalować można każdą aplikację bez problemu – Usuwanie systemowych aplikacji Android.
Czynność odinstalowania aplikacji wykonasz wchodząc w opcje aplikacji, jak w przypadku czyszczenia plików tymczasowych.
Aktualizacja aplikacji
Możliwe, że jest nowsza wersja aplikacji, która eliminuje błędy na Twoim konfiguracji sprzętowo-programowej.
Na początku sprawdzamy, czy nie ma aktualizacji w Sklepie Play. Czasami zdarza się tak, że na liście aplikacji do uaktualnienia nie będzie aplikacji, która ma nowszą wersję w Sklepie Play. Dlatego ręcznie wpisz w polu wyszukiwania nazwę aplikacji i wybierz ją z całej listy. Jeśli widnieje napis „Aktualizacja” to wybierz tę opcję.
Sklep Play (sklep aplikacji od Google) nie zawsze posiada najnowszą wersję danej aplikacji. Dlatego warto skorzystać ze wpisu Najnowsze aplikacje na Android. Wpis pokaże Ci sposób pobrania nowszej wersji aplikacji poprzez stronę APKMirror.
Ręczne zmiany w systemie
Jeśli ostatnio dokonywałeś/aś jakiś zmian w systemie, spróbuj przywrócić je do pierwotnego stanu.
Czasami z reguły drobna zmiana może negatywnie wpłynąć na poprawne działanie aplikacji. W przypadku Xiaomi nie jest zalecane wyłączanie „Optymalizacje MIUI”, powoduje to sporo błędów i problemów.
Zaktualizuj swój smartfon do najnowszej wersji
Nie zawsze najnowsza wersja systemu przynosi same pozytywne rzeczy. Jednakże często zdarza się, iż nowa wersja systemu Android czy nakładki producenta poprawia błędy, jakie zostały zgłoszone przez użytkowników i znalezione przez testerów.
Na ogół zaktualizujesz go, wchodząc w ustawienia, a następnie opcję „Informacje o systemie”, „Informacje o telefonie” czy inną nazwę, która nakieruje Cię na miejsce, w którym będziesz mógł/a wyszukać nowszą wersję.
Dla Xiaomi/Redmi/Poco napisałem poradnik, który pokaże gdzie szukać aktualizacji systemu/nakładki, jeśli sam system nie znajduje nowszej wersji. Możemy w ten sposób „wymusić” instalację/pobranie pliku instalacyjnego kilka dni wcześniej. Mowa o wpisie Szybka aktualizacja Xiaomi.
W Realme i Oppo także jest sposób przyspieszający aktualizacje – Szybka aktualizacja Realme/Oppo.