Żaden system nie jest idealny, także nakładki producentów potrafią mieć błędy, które nie muszą ukazać się w pierwszych dniach, a nawet tygodniach użytkowania. Dlatego pojawiające się błędy po aktualizacjach zdarzają się stosunkowo często, co można zaobserwować w różnych grupach fanów danej marki czy samego Androida.
Spis treści
Sposoby na naprawienie systemu Android
Podobny wątek napisałem w przypadku opisywania tego, jak radzić sobie z aplikacją na system Android – Problem z aplikacją na Androida.
Czasami rozwiązanie problemu jest proste i leży po naszej stronie lub wystarczy włączyć/wyłączyć jedną opcję by system ożył. Poniżej kilka sposobów, które mogą dać pożądany efekt w postaci wyeliminowania błędów i problemów, jakie zauważyliśmy w systemie.
Uruchom ponownie smartfon
Czasami ta z pozoru „głupia” porada może zdziałać cuda. Wiec wykonaj tę czynność na samym początku.
Aktualizacja softu
Jedną z podstaw to aktualizacja softu smartfona. Możliwe, że na Twój smartfon jest nowsza wersja oprogramowania, która eliminuje wady.
O tym jak pobrać stabilną wersję szybko i bezpiecznie pisałem w wątku:
– Szybka aktualizacja Xiaomi
– Szybka aktualizacja Realme
Przywracanie ustawień fabrycznych
Zanim zaczniemy wieszać psy na developerach, warto sprawdzić, czy problem nie leży w wadliwie nadpisanych plikach systemowych, plikach tymczasowych it. itd. Dlatego po błędach wynikających z aktualizacji systemu powinno wykonywać się Przywracanie Ustawień Fabrycznych.
Oczywiście jest także grupa ludzi ze smartfonami, które bez problemu przeszedł proces aktualizacji i żadnych błędów u siebie nie zauważają. Grupa ta śmieje się z sugerowania wykonania ustawień fabrycznych, nie mając nic więcej sensownego do dodania…. życzę dalszego bezproblemowego korzystania ze smartfona.
Xiaomi/Poco/Redmi
– Ustawienia – Przywrócenie ustawień fabrycznych – Wyczyść wszystko (na dole).
Realme
– Ustawienia – Ustawienia dodatkowe – Tworzenie kopii zapasowej i resetowanie – Resetuj telefon
Tytułowe przywracanie ustawień fabrycznych najlepiej przywrócić po większej aktualizacji nakładki systemowe czy nowej wersji Androida. Faktem jest, że niestety trzeba wszystkie ustawienia aplikacji, logowanie itp wykonać od zera. Przywracanie kopii zapasowej po przywróceniu ustawień fabrycznych jest kiepskim pomysłem, ponieważ przywracamy potencjalnie nieprawidłowe ustawienia lub wersje aplikacji, które należą do starszych wersji systemu, a nie zawsze aktualizacja załatwia sprawę.
Aktualizacja aplikacji
Za pomocą Sklepu Google zaktualizuj wszystkie aplikacje. Możliwe, że ta, która sprawia problem, będzie posiadała uaktualnienie.
Jeśli aplikacja sama w sobie sprawia problem to zobacz wątek – Najnowsze aplikacje na Android
Wyczyszczenie zbędnych i tymczasowych plików
Zalecane jest wyczyszczenie całego smartfona ze śmieci takich jak pliki tymczasowe, czyli pamięci podręcznej nie tylko aplikacji, ale i systemu.
Jak wykonać porządnie czyszczenie smartfona przeczytasz w wątku – Czyszczenie pamięci Androida.
Warto wydać parę złotych na wersję SSD Maid Pro – Unlocker co pozwoli na dokładniejsze wyczyszczenie aplikacji i systemu zalegających zbędnych plików. Developer darken nie jest moim znajomym oraz nie dostałem nic za reklamę tej aplikacji. Po prostu jest to moim zdaniem najlepsza z tych czyszczących telefon ze śmieci.
Odinstalowanie zbędnych aplikacji
Pozytywnie na działanie systemu wpłynie usunięcie zbędnej aplikacji. Może akurat ta jedna, z której nie korzystamy działa w tle i posiada błędy w postaci np: wycieku danych co powoduje zapchanie pamięci RAM czy nadmierne działanie na plikach.
W celu pozbycia się aplikacji najlepiej jest użyć konsoli systemowej oraz narzędzia Androida. Brzmi strasznie, ale jest bardzo proste. Na stronie znajdziesz poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku – Usuwanie aplikacji systemowych (i nie tylko).
Wyłączanie zbędnych aplikacji z autostartu
Wyłączenie aplikacji z autostartu jest proste. W łatwy sposób pozbędziemy się automatycznie uruchamiających się aplikacji, z których nie korzystamy cały czas.
Wejdź w ustawienia, a następnie na górnym pasku wyszukiwania wpisz „Autostart”. Następnym krokiem jest przejście pod podany wynik.

Będąc w tym ustawieniu, wybierz menu (prawy górny róg) i włącz opcję „Pokaż aplikacje systemowe”.

Po wybraniu owej opcji na liście znajdą się wszystkie aplikacje, które mamy zainstalowane w systemie (oczywiście z wykluczeniem tych, w których tej opcji nie da się wyłączyć).
Ustawienia nakładki producenta
Niektóre problemy mogą wynikać z wyłączenia niektórych elementów nakładki systemowej, które mogą pomóc na jeden problem, a powodować kilka innych.
Optymalizacje MIUI
Z jakichś przyczyn zdarza się, że optymalizacje MIUI wyłączają się, co powoduje wiele problemów. Również i Ty mogłeś je wyłączyć ręcznie, uznając, iż są zbędne. Niestety wyłączenie tej opcji jest krytyczne dla działania systemu. W MIUI 13 (w Mi 11) opcja została nawet usunięta, aby nikt nie mógł tego wyłączyć.
Aby zobaczyć czy opcja jest włączona, musisz wejść w Ustawienia – Dodatkowe ustawienia – Opcje programistyczne. Na samym dole widnieje „Optymalizacje MIUI” – muszą być włączone.
O tym jak włączyć Opcje programistyczne przeczytasz – Opcje programistyczne – ukryte ustawienia Androida
Rozszerzenie pamięci (RAM)
Coraz więcej producentów smartfona daje funkcję zwiększenia pamięci RAM poprzez wydzielenie pamięci wewnętrznej na te potrzeby. Nie zawsze działa to prawidłowo i należy wyłączyć tę opcję, aby sprawdzić, czy to ona nie jest powodem wadliwego działania naszego urządzenia.
Więcej na ten temat – Rozszerzenie pamięci (Dodatkowy RAM)