Problem z Androidem w Xiaomi/Redmi/Poco

Każdy producent smartfona tworzy swoje nakładki systemowe, które zwiększają wachlarz możliwości i opcji w systemie Android. Nie jest inaczej w przypadku Xiaomi, Redmi czy Poco. Tutaj także tworzone są nakładki, w przypadku MIUI od Xiaomi mówi się o najlepiej wykonanej nakładce – opinie w sieci.

Niestety każdemu może zdarzyć się potknięcie, w szczególności gdy testerami są osoby niedoświadczone, leniwe czy tacy, którzy chcą tylko i wyłącznie mieć soft z nowym numerkiem.

Sposoby na naprawienie systemu Android

Podobny wątek napisałem w przypadku opisywania tego, jak radzić sobie z aplikacją na Androidzie – Problem z aplikacją na Androida.

Czasami rozwiązanie problemu jest proste i leży po naszej stronie lub wystarczy włączyć/wyłączyć jedną opcję by system ożył. Poniżej kilka sposobów, które mogą dać pożądany efekt w postaci wyeliminowania błędów i problemów, jakie zauważyliśmy w systemie.

Uruchom ponownie smartfon

Czasami ta z pozoru „głupia” porada może zdziałać cuda. Wiec wykonaj tę czynność na samym początku.

Aktualizacja softu

Jedną z podstaw to aktualizacja softu na smartfonie. Możliwe, że na Twój smartfon jest nowsza wersja oprogramowania, która eliminuje wady.

O tym Jak pobrać stabilną wersję szybko i bezpiecznie pisałem w wątku – Szybka aktualizacja Xiaomi.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Zanim zaczniemy wieszać psy na developerach, warto sprawdzić, czy problem nie leży właśnie w braku Przywracanie Ustawień Fabrycznych. To jest stara śpiewka, nie tylko na Xiaomi, Redmi, Poco, ale i na wszystkich innych producentach smartfonów.

Ustawienia – Przywrócenie ustawień fabrycznych – Wyczyść wszystko (na dole).

Nie czytaj dalszego wpisu jeśli aktualizowałeś soft z np:
– MIUI 12 -> MIUI 12.5
– MIUI 12.5 -> MIUI 13

To samo jeśli aktualizacja zmienia wersję Androida. Także należy wykonać przywracanie do ustawień fabrycznych.

Po każdej większej zmianie softu powinno wykonać się to, o czym teraz czytałeś/aś! Ja rozumiem, że niektórzy posiadają masę aplikacji i kilka kont… no trudno, wszystko należy wprowadzić od nowa, ponieważ przywracanie utworzonej wcześniej kopii zapasowej jest bez większego sensu, ponieważ przywracamy wtedy błędy, stare pliki i możliwe, iż niekompatybilne wersje aplikacji.

Aktualizacja aplikacji

Za pomocą Sklepu Google zaktualizuj wszystkie aplikacje. Możliwe, że ta, która sprawia problem, będzie posiadała uaktualnienie.

Wyczyszczenie zbędnych i tymczasowych plików

Zalecane jest wyczyszczenie całego smartfona ze śmieci takich jak pliki tymczasowe, czyli pamięci podręcznej nie tylko aplikacji, ale i systemu.

Jak wykonać porządnie czyszczenie smartfona przeczytasz w wątku – Czyszczenie pamięci Androida.

Warto wydać parę złotych na wersję SSD Maid Pro – Unlocker co pozwoli na dokładniejsze wyczyszczenie aplikacji i systemu zalegających zbędnych plików. Developer darken nie jest moim znajomym oraz nie dostałem nic za reklamę tej aplikacji. Po prostu jest to moim zdaniem najlepsza z obecnych, która nie działa niepotrzebnie w tle i nie wyświetla miliony reklam.

Odinstalowanie zbędnych aplikacji

Pozytywnie na działanie systemu wpłynie usunięcie zbędnej aplikacji. Może akurat ta jedna, z której nie korzystamy działa w tle i osiada błędy w postaci np: wycieku danych co powoduje zapchanie pamięci RAM czy nadmierne prace na plikach.

W celu pozbycia się aplikacji najlepiej jest użyć konsoli systemowej oraz narzędzia Androida. Brzmi strasznie, ale jest bardzo proste. Na stronie znajdziesz poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku – Usuwanie aplikacji systemowych (i nie tylko).

Wyłączanie zbędnych aplikacji z autostartu

Wyłączenie aplikacji z autostartu jest proste. W łatwy sposób pozbędziemy się automatycznie uruchamiających się aplikacji, z których nie korzystamy cały czas.

Wejdź w ustawienia, a następnie na górnym pasku wyszukiwania wpisz „Autostart”. Następnym krokiem jest przejście pod podany wynik.

Będąc w tym ustawieniu, wybierz menu (prawy górny róg) i włącz opcję „Pokaż aplikacje systemowe”.

Po wybraniu owej opcji na liście znajdą się wszystkie aplikacje, które mamy zainstalowane w systemie (oczywiście z wykluczeniem tych, w których tej opcji nie da się wyłączyć).
Osobiście wyłączone mam wszystko, nie wpływa to na powiadomienia messengera czy WhatsApp, ale trzeba mieć na uwadze, iż dane aplikacje na Twojej wersji MIUI mogą działać inaczej.

Optymalizacje MIUI (lub inne w Redmi czy Popo)

Z jakichś przyczyn zdarza się, że optymalizacje MIUI (czy inne w Redmi i Poco) wyłączają się, co powoduje wiele problemów. Również i Ty mogłeś je wyłączyć ręcznie, uznając, iż są zbędne. Niestety wyłączenie tej opcji jest krytyczne dla działania systemu. W MIUI 13 (w Mi 11) opcja została nawet usunięta, aby nikt nie mógł tego wyłączyć).

Aby zobaczyć czy opcja jest włączona, musisz wejść w Ustawienia – Dodatkowe ustawienia – Opcje programistyczne. Całkiem na dole widnieje „Optymalizacje MIUI” – muszą być włączone.

Włączanie „Opcje programistyczne”

Jeśli nie widzisz opcji programistycznych, musisz włączyć tę opcję. Wystarczy wejść w ustawienia, a następnie wybrać „O telefonie”. Tutaj kilkukrotnie należy kliknąć „Wejsja MIUI” (w Redmi czy Poco może być inna nazwa nakładki systemowej).

Gdy już opcja zostanie uruchomiona, zobaczysz odpowiedni komunikat na dole ekranu. „W porządku, już jesteś programistą”.

Rozszerzenie pamięci (RAM)

Xiaomi wprowadziło w MIUI 12.5 opcję „Rozszerzenie pamięci”. Mowa tutaj o zwiększeniu dostępnej pamięci RAM, działa to na zasadzie SWAP co może powodować niekontrolowane lagi systemu z powodu kiepskiej optymalizacji tej opcji i za duży ruch w pamięci wewnętrznej.

Wiele testów w internecie pokazuje, że opcja ta albo w ogóle nic nie pomaga, albo wręcz daje negatywne odczucia. MIUI 13 pokazuje natomiast sporą poprawę owej opcji.

Tak czy inaczej, proponuję wyłączyć „Rozszerzenie pamięci”. Opcję znajdziesz w Ustawienia – Dodatkowe ustawienia.

guest

Komentarze do wpisu:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Cześć! Nie zapomnij zostawić komentarza ;)x