Oszczędzanie baterii w Realme

Każdy system posiada elementy, aplikacje i narzędzia, które zużywają nasz akumulator w mniejszym lub większym stopniu. Nigdy nie korzystamy ze smartfonów w ten sam sposób, dlatego każdej osobie smartfon wytrzymuje różną ilość godzin.

Oczywiście nie na wszystko mamy realny wpływ, jednakże możemy pomóc urządzeniu dłużej wytrzymać na jednym ładowaniu.

Dłuższe działanie na baterii

To jak długo telefon będzie trzymał na akumulatorze, zależy od wielu czynników. W tym poradniku postaram się zawrzeć możliwie najwięcej elementów za to odpowiadających.

Na samym początku warto dodać, iż nie jest zalecane korzystanie z żadnej aplikacji do kalibracji baterii ! Tego typu aplikacje nic nie pomagają.
Także sam system pokazuje nam informację ile pozostało czasu do rozładowania. Taka informacja nie wiadomo jak jest wyliczana i nigdy nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ważny jest SOT urządzenia, o czym pisałem w wątku „Pozostały czas pracy na baterii„.

A teraz zapraszam do dalszej części wpisu, który mam nadzieję pomoże Ci osiągnąć dłuższy czas zabawy, czy pracy na jednym ładowaniu.

Usuwanie zbędnych aplikacji

Zaczniemy od pozbycia się zbędnych Tobie aplikacji. Nie jest to sprawa na 10 minut, ponieważ Android oraz producent danego smartfona może to utrudnić, na szczęście są proste sposoby pozbycia się „nieusuwanych” aplikacji.

Proste, ale nie na 10 minut?
Tak. Problem w tym, że jako „szary” użytkownik nie znasz z pewnością większości nazwy aplikacji i ich pakietów instalacyjnych. Dlatego przed odinstalowaniem czegoś musisz poczytać w sieci, czy dana nazwa aplikacji i pakietu dezinstalacyjnego nie spowoduje braku stabilności systemu.

Poradnik na ten temat znajdziesz w wątku pod tytułem – Usuwanie systemowych aplikacji Android.

Ustawienia wydłużające działanie smartfona

Podpowiedź
Jeśli nie jesteś w stanie zlokalizować danej opcji, skorzystaj z wyszukiwarki, która znajduje się w górnej części ustawień w systemie Android.

Taki sposób prezentacji tych ustawień jest najrozsądniejszy, a dla Ciebie najszybszy sposób na znalezienie danej opcji.

Wybór dobrego operatora

Wybór operatora to ważny czynnik, ponieważ siła zasięgu znacząco wpływa na poziom sygnału, tym samym konsumpcję baterii.
Siłę sygnału mierzy się w dBm. Im bliżej zera, tym lepiej np: -65dBm jest lepsze niż -140dBm.

Zobacz, jak sprawdzić siłę sygnału i prędkość internetu w miejscu Twojego przebywania – Siła sygnału Wi-Fi oraz sieci komórkowej

Asystent Wi-Fi

W ustawieniach Wi-Fi jedyne co możemy zrobić to w sekcji „Asystent Wi-Fi” odznaczyć opcję „Automatycznie połącz z najlepszą siecią”.

Nie zawsze znajdujemy się w miejscu, w którym jesteśmy w zasięgu sieci, z którymi wcześniej byliśmy połączeni. Niepotrzebne jest, aby system cały czas przeszukiwał swoje otoczenie.

Komórkowa transmisja danych

Oczywiście wyłączenie komórkowej transmisji danych nie zawsze jest możliwe. Jednakże, jeśli jesteśmy w zasięgu WiFi, to skorzystajmy z tego rodzaju sieci. Nawet słabe Wi-Fi jest mniej prądożerne niż dobry zasięg i szybka transmisja danych.

Połączenie VoLTE

VoLTE daje lepszą jakość rozmowy, ponieważ komunikacja odbywa się za pomocą LTE. O ile to może (a nie musi, w zależności od siły sygnału i smartfonów rozmówców) być prawdą, o tyle całą resztą o długości nawiązania połączenia, czyszczenie szumu z tła itp. wydaje się marketingowym bełkotem.

Osobiście nie zauważyłem nigdy żadnej różnicy, dlatego tę opcję mam cały czas wyłączoną, a na jakość rozmów nie narzekałem na żadnym smartfonie.

Wi-Fi Calling

Wi-Fi Calling to także rozwiązanie, które powinno działać zawsze a działa średnio. Natomiast na ogół dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy w miejscu, które nie zezwala na sensowne połączenie przez sieć komórkową. Wtedy warto skorzystać z tego rozwiązania albo chociaż spróbować. Jednakże, jeśli nie mamy miejsc i ogromnych problemów z zasięgiem to możemy wyłączyć tę opcję, aby usilnie smartfon nie próbował łączyć się z siecią Wi-Fi.

Preferowany typ sieci

Jeśli mamy smartfon wspierający technologię 5G, to standardowo aktywna będzie opcja „5G/LTE/3G/2G (Auto)”. Nie jest to zła opcja, jeśli zasięg i korzyści 5G w naszej okolicy są rozsądne. Problem zaczyna pojawiać się, gdy 5G jest „bo jest” i nie mamy z niego korzyści przewyższających LTE. Osobiście mam włączone ciągle „LTE/3G/2G (Auto)” co pozwala wykluczyć przereklamowane 5G.
Oczywiście najlepiej dla baterii byłoby ustawienie 3G/2G, tylko wtedy przeglądanie internetu już nie jest tak miłe.

Bluetooth / Osobisty hotspot / Tethering przez bluetooth / NFC

Wyłączamy, gdy nie korzystamy. Tylko albo aż tyle.

VPN

VPN potrafi zabezpieczyć naszą prywatność. Dużo aplikacji do blokowania reklam tworzą VPN, za pomocą którego łączy się nasz smartfon, aby pobrać dane. Ma to swoje zalety w kwestii prywatności, jednakże ciągnie za sobą spowolnienie sieci i większe zużycie energii.

W ten sposób możemy ukryć swoje IP, lokalizację i blokować reklamy. Jeśli używasz tylko do blokowania reklam, to jest to głupotą. Od tego jest możliwość zmiany DNS, o czym przeczytasz niżej.

Prywatny DNS

Jeśli zależy Ci tylko na blokowaniu reklam (tym samym i zmniejszyć śledzenie Twojej działalności w sieci), radzę użyć opcji zmiany DNS. Dodatkowo mniejsza ilość wczytywanych elementów na stronach www czy w aplikacjach przełoży się na mniejszą zasobożerność aplikacji.
O tym, jak tego dokonać, sprawdzisz we wpisie zatytułowanym „Blokowanie reklam na Androidzie bez aplikacji„. Pamiętaj, aby dodać DawidBier.pl do listy wykluczonych stron z blokowania reklam lub sprawdzić wpis „Wsparcie„.
Opcję tą zostawiamy w przeciwnym razie na „Auto”.

Szybkie podłączenie urządzeń

Dla nas to dwa, góry trzy kliknięcia, gdy chcemy się z czymś połączyć. System za to musi cały czas sprawdzać, czy w pobliżu nie ma kompatybilnych urządzeń, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii i wybudzaniem smartfona.

Kolor tapety / Dostosuj tapetę/ikony do trybu ciemnego

Na ogół w smartfonach z ekranem Amoled zalecane jest ustawienie ciemniejszych, a nawet i czarnych barw, które wpływają na mniejsze zużycie energii przez mniejsze podświetlanie pikseli na ekranie.

Więc ustawiamy możliwie najciemniejsze kolory tapety zarówno na ekranie blokady, jak i ekranu głównego.

Producent smartfonów dodaje dodatkową opcję dostosowania tapety i ikon do trybu ciemnego. W przypadku dostosowania ikon korzyści są znikome, o tyle przyciemnienie tapety może dać już większe oszczędności w baterii.

Ekran zawsze aktywny

Sprawdzenie godziny poprzez kliknięcie boczny przycisk smartfona to kwestia 2 sekund wraz z sięgnięciem po smartfona. Nie rozumiem fenomenu ekranu wiecznie włączonego z zegarem, grafika czy jakimś tekstem. Oczywiście, każdy ma swoje preferencje i wymagania oraz każdemu podoba się co innego. Tak czy inaczej, opcja ta powoduje, iż telefon cały czas wyświetla coś na ekranie, co powoduje konsumpcję energii.

Tryb ciemny / Ustawienia trybu ciemnego

Ustaw ciemny interfejs w systemie, jeśli masz smartfona z Amoledem. Opcja nie zmienia koloru w aplikacjach. Każdy developer/programista szanujący swoich użytkowników udostępnia przełącznik ciemnej wersji w swojej aplikacji.

Realme posiada do wyboru trzy tryby ciemne. Wybieramy „Wzmocniony”, co spowoduje większe oszczędności w energii.

Tryb ciemny w aplikacjach innych wydawców

Jak już wcześnie pisałem, większość developerów udostępnia ciemną wersję swoich aplikacji. Jednakże, jeśli X aplikacja nie ma takiej funkcji, można zaznaczyć na liście, która Ci się ukaże.

Kontrast adaptacyjny

Opcja ta powoduje dostosowanie kontrastu do warunków oświetleniowych, w jakich obecnie się znajdujemy. System cały czas musi korygować wyświetlanie obrazu na ekranie, co negatywnie wpływa na pracę akumulatora na jednym ładowaniu.
Dodatkowo mnie osobiście denerwuje, gdy cały czas ekran ulega zmianie w jakimś stopniu. Dlatego lepiej tę opcję wyłączyć.

Automatyczna jasność

Ustawienie niskiej stałej wartości jasności ekranu jest najlepszym rozwiązaniem w kontekście tego wątku.

W Realme 9 Pro Plus opcja ta doskonale dobiera podświetlenie ekranu, więc osobiście włączam automatyczną jasność ekranu.

Korektor kolorów wideo

Technologia SDR to HDR poszerza gamę kolorów, jeśli obraz w samym materiale jest mało nasycony. Opcja ta daje czasem miły efekt, szkoda tylko, że taka funkcja znacząco wpływa na wykorzystanie baterii. Opcję tę radzę wyłączyć.

Automatyczne wyłączanie ekranu

Im mniejszy czas pracy ekranu, tym lepiej. Najlepiej, jeśli będziemy gasić ekran przyciskiem zasilania. Osobiście mam ustawione na 30 sekund co jest optymalną wartością, ponieważ w czasieprzepisywania blik’a itp. lub „zagapienia się” nie stracę włączonego ekranu i danych na nim wyświetlonych.

Częstotliwość odświeżania ekranu

O tym, czy widać, czy też nie widać różnicy między różnymi częstotliwościami ekranu można pisać i pisać. Jedni widzą znaczące różnice między np: 90Hz a 120Hz, drudzy natomiast nie widzą żadnej różnicy… a może Ci, co „widzą” to efekt placebo? Nie ważne.

Jedno jest pewne. Im większa liczba Hz, tym częściej ekran się odświeża w ciągu sekundy. Najlepszą opcją w kontekście żywotności na jednej baterii będzie najniższa wartość możliwa wartość.

Dźwięk i wibracje

Na ogół im ciszej, tym oszczędniej. Oczywiście bez przesady, mało kiedy zdarza się, abyś słuchał dźwięku dzwonka przez kilka minut, zamiast odebrać.

Wibracje na tej samej zasadzie, zazwyczaj odbieramy, a nie słuchamy i patrzymy jak telefon brzęczy.

Dolby Atmos

Poprawianie wrażeń dźwiękowych na słuchawkach wymaga dodatkowego przetwarzanie dźwięku przez procesor. Różnicę usłyszymy nawet w słuchawkach za 5zł, jednak aby w pełni korzystać z tej funkcji, musimy posiadać dobrej klasy sprzęt grający.

Zrobiłem kiedyś test z włączoną opcją i wyłączoną w czasie słuchania na słuchawkach. Różnice małe, jeśli chodzi o zużycie energii, ale jednak były.

Bateria (Menadżer telefonu)

Realme posiada fabrycznie zainstalowaną aplikację o nazwie „Menadżer telefonu”. Jedna z kategorii tej aplikacji znalazła się także w ustawieniach pod nazwą „Bateria”.

O tej aplikacji pisałem w temacie statystyk baterii, dzięki którym dowiemy się, która aplikacja pobiera najwięcej energii czy najdłużej działa w tle. Całość we wpisie – Statystyki baterii w Realme

Tryb oszczędzania energii

Wiadomo, iż taki tryb znacząco wydłuży działanie smartfona na jednym ładowaniu. W sumie, jeśli wykonamy wszystkie elementy zamieszczone w tym temacie, osiągniemy podobny efekt.

Pomijamy tę opcję, nie idziemy na skróty, wyłączając przy okazji to, czego nie chcemy np: synchronizację danych między kontem Google itp.

Tryb intensywnego oszczędzania energii

Brak konkretnej informacji co owa opcja powoduje prócz tego, co wcześniej wspomniany tryb oszczędzania energii.
Na pierwszy rzut oka widzimy inny interfejs, możliwość ustawienia 6 aplikacji na ekranie głównym i system zwalnia… ale tylko zauważyłem to na ekranie głównym. W samych aplikacjach czy nawet grach nie zauważyłem różnicy.

Szkoda, iż ta opcja nie ogranicza procesora do pewnej wartości, jak to kiedyś można było zrobić w różnego rodzaju aplikacjach do modyfikowania systemu.

Ustawienia zaawansowane baterii

W tej kategorii mamy kilka opcji, którym się przyjrzymy z bliska.

Tryb wydajności. Tutaj mamy trzy opcji do wyboru, z czego dla baterii najlepsza będzie „Bez polepszania wydajności”. Swoją drogą patrząc i testując pozostałe opcje, nie zyskujemy zbyt wiele. Bardziej chwyt marketingowy i wykluczenie powiadomień czy działania w tle innych aplikacji.

Zoptymalizuj zużycie baterii. Ta opcja mnie ciekawi i jeszcze będę się jej przyglądał. W teorii system śledzi nasze ingerencje z daną aplikacją i na podstawie tych wyników wie, kiedy ma pozwolić na powiadomienia, a kiedy może daną opcję wyłączyć oraz… no właśnie, ciekaw jestem co jeszcze robi.
Osobiście ma ustawione wszystko na „Zawsze pytaj” i przez 3 miesiące, ani jednego pytania ze strony systemu. Widocznie inne opcje mam na tyle dobrze ustawione, iż system więcej nie zrobi.

Optymalne czuwanie. Ustawienie opcji „Tryb ultrauśpienia” robi robotę.
W czasie dnia, gdy smartfon ma zgaszony wyświetlacz, niektóre aplikacje nie będą działać w tle. Ma to swoje zalety, ale i wady jak np: brak powiadomień z messengera czy zamykający się odtwarzacz muzyki działający w tle. Opcja dobra w porze naszego snu, gdy nie korzystamy ze smartfona, wtedy faktycznie opcja jest bardzo dobra, ponieważ widać mniejszy spadek ilości % przez noc.

Ustawienie Tryb równowagi daje dobre i moim zdaniem najlepsze rezultaty.

Szybkie zamrażanie aplikacji

Na temat zamrażania aplikacji powstał na mojej stronie osobny wpis.
Mowa o wątku – Zamykanie aplikacji w tle – Realme.

Menadżer aplikacji

Wchodząc w ustawienia, następnie Aplikacje mamy tytułową opcję „Menadżer aplikacji”.

Na początek wymuszamy pokazanie wszystkich aplikacji, nawet tych systemowych. W prawym górnym rogu wybieramy menu (trzy kropki) i klikamy „Pokaż systemowe”.

Przeglądamy listę aplikacja po aplikacji. Wybieramy znaną nam aplikację i dostosowujemy jej opcje.

Dla przykładu wybierz jedną z aplikacji przez Ciebie zainstalowanych. Widzimy tam kilka ustawień, które wpływają na czas działania na jednym naładowaniu. Pamiętaj, każdą aplikację należy dostosować z osobna.

Odinstaluj. Zrób to teraz, jeśli na samym początku nie pozbyłeś się zbędnych aplikacji. Systemowe aplikacje usuniesz tylko sposobem zalinkowanym na samym początku, czyli „Usuwanie systemowych aplikacji Android” (nie mając odblokowanego smartfona).

Wyłącz. Niektóre aplikacje możesz wyłączyć, zamiast odinstalowywać. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż usuwanie, ale znam przypadki, gdy aplikacja ot, tak się zaczęła uruchamiać mimo tego, iż została wstępnie wyłączona.

Zarządzaj powiadomieniami. Najlepszą opcją jest odznaczenie na samej górze „Zezwalaj na wyświetlanie powiadomień”. Wiadomo, aplikacja nie będzie wyświetlać powiadomień. Sam musisz zdecydować jakie aplikacje mają wyświetlać powiadomienia, a jakie nie. Dla baterii najlepiej będzie, jeśli powiadomienia wyłączysz dla Facebooka, Instagrama, Twittera, Snapchata, TiToka itp.

Użycie baterii. Odznacz każdą z tych opcji, jakie tam widnieją.
Jedynie aktywność pierwszoplanową możesz zostawić dla swoich gier, pozwoli to w teorii na lepsze działanie aplikacji.

Aplikacje ze specjalnym dostępem

Naszym oczom ukazuje się kilka opcji, powinieneś wejść w każdą z nich, aby wyłączyć danej aplikacji pewne możliwości.

Np: Aplikacja Castorama ma uprawienia do sterowania Wi-Fi… po co? Nie wiem, ale jest jej to zbędne i te prawa jej odebrałem.

Skanowanie Wi-Fi i Bluetooth

Aby zobaczyć tę opcję, musisz tymczasowo włączyć lokalizację.

W celu oszczędzenia baterii najlepiej jest wyłączyć skanowanie Wi-Fi i skanowanie bluetooth. Opcja pomaga urządzeniu w ustaleniu dokładniejszej lokalizacji, ale pożera więcej energii i często jest to zbędne.

Animacje

Wyłącz animacje w systemie. Zbędny bajer powodujący większy wysiłek procesora, a tym samym krótsze działanie urządzenia.

Gesty i ruchy

Tutaj bez rozdrabniania najlepiej jest wyłączyć wszystkie opcje, aby uniknąć przypadkowemu wybudzaniu smartfona, zwiększenie czujności czujnika ruchu czy wykonywaniu screena ekranu itp.

Połączenie OTG

Wyłącz, jeśli nie korzystasz z pendrive, myszy, klawiatury itp. podłączanej pod USB urządzenia.

Użytkownicy i konta

W tej opcji widzimy połączone do naszego urządzenia konta różnych aplikacji. Wybierz aplikacje, w której chcesz wyłączyć synchronizację w tle poprzez wybranie jej i odznaczenie opcji synchronizacji.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM