Świat się rozrasta, co jakiś czas powstają nowe budynki czy ulice. Wyruszając w drogę, nie wystarczy już mapa papierowa jak kiedyś. Dlatego obecnie korzystamy z lokalizacji w smartfonie, która jest dużo wygodniejszym sposobem dostania się z punktu A do punktu B.
Spis treści
Problemy z lokalizacją GPS
Mimo iż usługa lokalizacji w naszych smartfonach zagościła już dawno temu i jest to jedna z podstawowych funkcjonalności smartfonu, to nadal zdarzają się problemy z poprawnym działaniem tego elementu.
W owym wątku postaram się zamieścić wszystkie sposoby na naprawienie problemów związanych z GPS.
Bariery zakłócające sygnał
Na samym początku zdejmij etui. Niektóre są z grubej gumy lub/i posiadają metalowy element jak uchwyt (tzw. ring) lub magnetyczny element mocujący.
Kolejną kwestią jest miejsce, z którego chcesz się połączyć. Utrudnione jest złapanie fix’a z satelitą w pomieszczeniach zamkniętych, będąc w pobliżu elementów metalowych, czy wśród wysokich drzew/budynków. Rozwiązanie jest wiadome, wyjść na większą przestrzeń, w której bariery są mniejsze.
Zobacz na screenach różnicę między satelitami znalezionymi/połączonymi w domu przy elektronice, a na zewnątrz.


Poprawa działania aplikacji
Winna kiepskiemu działaniu lokalizacji może być także aplikacja sama w sobie.
- Dlatego na początku należałoby ją zaktualizować do najnowszej wersji
– Najnowsze aplikacje na Android.
- Drugą rzeczą, jaką dokonamy w aplikacji to sprawdzenie, czy zezwalamy jej na korzystanie z lokalizacji. Przytrzymaj ikonkę aplikacji i wybierz ikonkę „i” lub „Informacje o aplikacji”. Teraz wyszukaj kategorii „Uprawnienia”i z dostępnej listy wybieramy „Lokalizacja” i „Zezwól”.


- Jeszcze jedną opcją jeśli chodzi o samą aplikację, jest wyczyszczenie jej plików tymczasowych bądź nawet całych danych i ustawienie ich na nowo. Informacje jak tego dokonać znajdziesz w temacie Problem z aplikacją na Androida.
Ustawienia systemowe
- Zaktualizuj system do najnowszej wersji
– Szybka aktualizacja Realme
– Szybka aktualizacja Xiaomi - Warto wyczyścić cały system ze śmieci, które mogą stwarzać problemy
– Czyszczenie pamięci Androida - Następnie należy wyłączyć „Tryb oszczędzania energii” lub samo „Oszczędzanie energii”. Opcja ta na ogół jest w aplikacji „Menadżer telefonu” bądź w ustawieniach w kategorii „Bateria”.


- Ustawienie skanowania Wi-Fi czy Bluetooth (w celu określenia lokalizacji) znacząco poprawia szybkość złapania i dokładność lokalizacji. Fakty, tracimy wtedy na dłuższym czasie działania urządzenia na jednym ładowaniu. Dlatego opcje te należy włączać i wyłączać kiedy będzie taka potrzeba. Wejdź w ustawienia, następnie „Lokalizacja” i w tej kategorii powinno być „Skanowanie Wi-Fi” oraz „Skanowanie Bluetooth” (dokładniej niestety nie podam, ponieważ różne wersje Androida mają to w trochę innym miejscu).

Aplikacja do diagnostyki i naprawy lokalizacji GPS
Aplikacja, która może pomóc nam na problemy związane z lokalizacją GPS to – GPS Status & Toolbox.

GPS Status & Toolbox dostarcza nam masę informacji dotyczących GPS i nie tylko. Dzięki aplikacji możemy poprawić wiele rzeczy i na tym skupimy się na początku.
Zanim uruchomisz aplikację, włącz „Lokalizację” czy „Usługi lokalizacyjne”.
Po uruchomieniu programu należy wejść w jego menu (lewy górny róg). Jeśli nie widzisz owej opcji, wystarczy kliknąć ekran.

Kalibracja kompasu
Pierwszą opcją, jaką widzimy jednej z sekcji aplikacji to „Kalibracja kompasu”. Wybierz tę opcję i postępuj według wskazówek na ekranie.

Kalibracja nachylenia i obrotu
Drugą opcją jest „Skalibruj nachylenie i obrót”. Wybierz ową opcję i także postępuj według wskazówek aplikacji.

Nowe dane A-GPS
Trzecią funkcjonalnością jest „Zarządzaj stanem A-GPS”. Po wybraniu tej funkcjonalności uruchom internet i na oknie dialogowym wybierz „Reset” a później „Pobierz”.

Diagnoza czujników
Czwartą opcją jest „Diagnozuj czujniki”. Opcja ta pokaże nam wskazania czujników naszych smartfonów. Jeśli coś nie będzie działać, to zobaczysz w przejrzysty sposób wszystko właśnie w tym miejscu.

Nie wszystkie opcje będą się ukazywać jeśli nasz telefon tego nie wspiera, czyli np: czujnik zbliżeniowy, krokomierz, wykrywacz kroków, ciśnienie.
Wszystkie inne powinny zmieniać swoje „cyferki” po ruszaniu smartfonem.
Wykrywane satelity i ilość fix’ów
Po wszystkich powyższych czynnościach uruchom ponownie smartfon. Teraz uruchomieniu lokalizacji/gps, uruchom GPS Status & Toolbox stosując się do wcześniejszych porad.
Twoim oczom ukażą się różne informacje, a nam najpotrzebniejszą będzie Fix/Sat.
- Fix – Ilość połączeń z satelitami (ta opcja interesuje nas najbardziej)
- Sat. – Informuje nas o ilości znalezionych satelit.
Osobiście w mieszkaniu przy zamkniętych oknach, laptopie itp. mam 0/38. Czyli połączono z 0 satelitami, wówczas gdy satelity wykryto w ilości 38.

Wykonałem powyższe czynności, następnie podszedłem do okna, z dala od elektroniki i… złapano 27 fixów i 48 satelity. Czyli poprawa jest ogromna.
