Naprawa GPS w Androidzie

Świat się rozrasta, co jakiś czas powstają nowe budynki czy ulice. Wyruszając w drogę, nie wystarczy już mapa papierowa jak kiedyś. Dlatego obecnie korzystamy z lokalizacji w smartfonie, która jest dużo wygodniejszym sposobem dostania się z punktu A do punktu B.

Problemy z lokalizacją GPS

Mimo iż usługa lokalizacji w naszych smartfonach zagościła już dawno temu i jest to jedna z podstawowych funkcjonalności smartfonu, to nadal zdarzają się problemy z poprawnym działaniem tego elementu.

W owym wątku postaram się zamieścić wszystkie sposoby na naprawienie problemów związanych z GPS.

Bariery zakłócające sygnał

Na samym początku zdejmij etui. Niektóre są z grubej gumy lub/i posiadają metalowy element jak uchwyt (tzw. ring) lub magnetyczny element mocujący.

Kolejną kwestią jest miejsce, z którego chcesz się połączyć. Utrudnione jest złapanie fix’a z satelitą w pomieszczeniach zamkniętych, będąc w pobliżu elementów metalowych, czy wśród wysokich drzew/budynków. Rozwiązanie jest wiadome, wyjść na większą przestrzeń, w której bariery są mniejsze.

Zobacz na screenach różnicę między satelitami znalezionymi/połączonymi w domu przy elektronice, a na zewnątrz.

Poprawa działania aplikacji

Winna kiepskiemu działaniu lokalizacji może być także aplikacja sama w sobie.

 • Drugą rzeczą, jaką dokonamy w aplikacji to sprawdzenie, czy zezwalamy jej na korzystanie z lokalizacji. Przytrzymaj ikonkę aplikacji i wybierz ikonkę „i” lub „Informacje o aplikacji”. Teraz wyszukaj kategorii „Uprawnienia”i z dostępnej listy wybieramy „Lokalizacja” i „Zezwól”.
 • Jeszcze jedną opcją jeśli chodzi o samą aplikację, jest wyczyszczenie jej plików tymczasowych bądź nawet całych danych i ustawienie ich na nowo. Informacje jak tego dokonać znajdziesz w temacie Problem z aplikacją na Androida.

Ustawienia systemowe

 • Zaktualizuj system do najnowszej wersji
  Szybka aktualizacja Realme
  Szybka aktualizacja Xiaomi
 • Warto wyczyścić cały system ze śmieci, które mogą stwarzać problemy
  Czyszczenie pamięci Androida
 • Następnie należy wyłączyć „Tryb oszczędzania energii” lub samo „Oszczędzanie energii”. Opcja ta na ogół jest w aplikacji „Menadżer telefonu” bądź w ustawieniach w kategorii „Bateria”.
 • Ustawienie skanowania Wi-Fi czy Bluetooth (w celu określenia lokalizacji) znacząco poprawia szybkość złapania i dokładność lokalizacji. Fakty, tracimy wtedy na dłuższym czasie działania urządzenia na jednym ładowaniu. Dlatego opcje te należy włączać i wyłączać kiedy będzie taka potrzeba. Wejdź w ustawienia, następnie „Lokalizacja” i w tej kategorii powinno być „Skanowanie Wi-Fi” oraz „Skanowanie Bluetooth” (dokładniej niestety nie podam, ponieważ różne wersje Androida mają to w trochę innym miejscu).

Aplikacja do diagnostyki i naprawy lokalizacji GPS

Aplikacja, która może pomóc nam na problemy związane z lokalizacją GPS to – GPS Status & Toolbox.

GPS Status & Toolbox dostarcza nam masę informacji dotyczących GPS i nie tylko. Dzięki aplikacji możemy poprawić wiele rzeczy i na tym skupimy się na początku.

Zanim uruchomisz aplikację, włącz „Lokalizację” czy „Usługi lokalizacyjne”.

Po uruchomieniu programu należy wejść w jego menu (lewy górny róg). Jeśli nie widzisz owej opcji, wystarczy kliknąć ekran.

Kalibracja kompasu

Pierwszą opcją, jaką widzimy jednej z sekcji aplikacji to „Kalibracja kompasu”. Wybierz tę opcję i postępuj według wskazówek na ekranie.

Kalibracja nachylenia i obrotu

Drugą opcją jest „Skalibruj nachylenie i obrót”. Wybierz ową opcję i także postępuj według wskazówek aplikacji.

Nowe dane A-GPS

Trzecią funkcjonalnością jest „Zarządzaj stanem A-GPS”. Po wybraniu tej funkcjonalności uruchom internet i na oknie dialogowym wybierz „Reset” a później „Pobierz”.

Diagnoza czujników

Czwartą opcją jest „Diagnozuj czujniki”. Opcja ta pokaże nam wskazania czujników naszych smartfonów. Jeśli coś nie będzie działać, to zobaczysz w przejrzysty sposób wszystko właśnie w tym miejscu.

Nie wszystkie opcje będą się ukazywać jeśli nasz telefon tego nie wspiera, czyli np: czujnik zbliżeniowy, krokomierz, wykrywacz kroków, ciśnienie.

Wszystkie inne powinny zmieniać swoje „cyferki” po ruszaniu smartfonem.

Wykrywane satelity i ilość fix’ów

Po wszystkich powyższych czynnościach uruchom ponownie smartfon. Teraz uruchomieniu lokalizacji/gps, uruchom GPS Status & Toolbox stosując się do wcześniejszych porad.

Twoim oczom ukażą się różne informacje, a nam najpotrzebniejszą będzie Fix/Sat.

 • Fix – Ilość połączeń z satelitami (ta opcja interesuje nas najbardziej)
 • Sat. – Informuje nas o ilości znalezionych satelit.

Osobiście w mieszkaniu przy zamkniętych oknach, laptopie itp. mam 0/38. Czyli połączono z 0 satelitami, wówczas gdy satelity wykryto w ilości 38.

Wykonałem powyższe czynności, następnie podszedłem do okna, z dala od elektroniki i… złapano 27 fixów i 48 satelity. Czyli poprawa jest ogromna.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM