Zmienione kolory aplikacji – Material You

Android wraz z 12 (dwunastą) wersją swojego systemu postanowił wprowadzić Material You, dzięki którym aplikacje miały wyglądać ładniej i dostosowywać swoje kolory pod barwy systemu.

Niestety to, co Google uważa za dobre dla użytkowników, często jest niechcianym elementem, który w tym przypadku psuje wygląd i denerwuje posiadaczy Androida 12 i 13 (14 na czas pisania wpisu brak).

Material You – zmiana kolorów

Jak wyżej pisałem Material You został wprowadzony wraz z Android 12.

Dzięki Material You aplikacje miały zmieniać swoje barwy ikon, interfejsu oraz czcionki i wewnętrznej grafiki pod kolor systemu (głównie tapety) tak, aby aplikacja wydawała się nieodłącznym elementem systemu. Niestety sam Google kiepsko dostosowuje swoje aplikacje, a co dopiero developerzy zewnętrznych aplikacji.

Każdy chce wyróżnić swoją aplikację na tle innych, a Google nagle wpadło na pomysł, aby ujednolicić barwy – nie wyszło. Ponownie nie wyszło, gdyż Google mając monopol, nie słucha swoich użytkowników.

Google poszedł trochę po rozum do głowy i od Androida 13 nie ma wymogu korzystania przez aplikacje z Material You przez developerów poza Google, aby otrzymać licencję GMS. Więc dużo aplikacji, które były niechcianej barwy, powinny wrócić do swoich barw.

Barwy aplikacji Google

Trudno niestety walczyć z Google, gdyż to oni są programistami swoich aplikacji i mogą z nimi robić co im się podoba, czy tego chcemy, czy nie.

Na ogół nowy wygląd dopasowuje się głównie pod kolor tapety. Nie zawsze walka z Google jest tak łatwa i trzeba kombinować. Poniżej postaram się uwzględnić znane mi sposoby na poprawę barw aplikacji Google.

Zmiana tapety

Na samym początku proponuję zmienić tapetę i ponownie uruchomić smartfona. Taki zabieg nie jest trudnym zadaniem i często pomaga, tylko że wtedy barwy mogą być jeszcze gorsze… a jeszcze gorzej, jeśli tapeta jaką masz obecnie, jest Twoją „obowiązkową” i nie chcesz jej zmieniać.

Nie pomogło? Chcesz zostać przy obecnej tapecie? Zapraszam do dalszej części wpisu, gdzie znajdują się inne sposoby.

Zmiana motywu

Według opinii w sieci zmiana motywu na inny może dać pożądany rezultat, mam tu na myśli brak dostosowania koloru aplikacji Google pod kolor (chyba) tapety. Chyba, ponieważ tak to obecnie wygląda, iż właśnie z tapety system bierze barwy dla swoich aplikacji.

Motyw zmienisz w aplikacji „Motywy” czy”Themes”. Pamiętaj iż w każdym smartfonie aplikacja zmieniająca motyw pozwala na zmianę tapety, ikon i innych elementów.

Ja sam próbowałem zmienić motyw na podobny do standardowego, ikony aplikacji ustawiłem na standardowo i dodałem starą tapetę. Po takim „cwanym” zabiegu jest duża szansa, iż aktywowany motyw nie ma w sobie wbudowane opcji lub brakuje „czegoś” co powoduje zmiany barw aplikacji Google.

Oczywiście sprawdź to po ponownym uruchomieniu smartfona.

Aplikacja Repainter

Niestety często w najnowszej wersji Android 12/13 aplikacja ta nie działa poprawnie… powodem są poprawki bezpieczeństwa. Czyli żadne tam bezpieczeństwo, po prostu Google nie lubi, gdy użytkownik ma swoje zdanie.

Aplikacje pobieramy ze Sklepu Google Play – Repainter.
Do tego musimy pobrać Shizuku.

  1. Włącz opcje programistyczne na swoim smartfonie – Opcje programistyczne – ukryte ustawienia Androida
  2. Włącz debugowanie bezprzewodowe w ustawieniach programisty.
  3. Z sekcji „Debugowanie bezprzewodowe” wybierz „Sparuj urządzenie przy pomocy kodu parowania”. Nie zamykaj tego okna i przejdź do punktu niżej.
  4. Wejdź do aplikacji Shizuku i w sekcji „Start via Wireless debugging” wybierz „Start”. Teraz powinno nastąpić parowanie.
  5. Uruchom Repainter.
  6. W aplikacji Repainter wybierz kolejno Start – Wybierz „Shizuku” i „Next”.
  7. Zezwól na powiadomienia.
  8. W aplikacji Repainter wybierz „Custom”
  9. Wybierz odpowiadający Ci kolor i wybierz „Done”.

Barwy powinny się zmienić. Jeśli nie uległy zmianie, uruchom ponownie smartfon i wykonaj czynności raz jeszcze.

Aplikacja LWP+

Niestety często w najnowszej wersji Android 12/13 aplikacja ta nie działa poprawnie… powodem są poprawki bezpieczeństwa. Czyli żadne tam bezpieczeństwo, po prostu Google nie lubi, gdy użytkownik ma swoje zdanie.

Aplikacje pobieramy ze Sklepu Google Play – LWP+.

  1. Uruchom aplikację LWP+
  2. Wybierz opcję „Wallpaper type”, a następnie „Crooped images”.
  3. Dostosuj zdjęcie pionowo i poziomo.
  4. następną rzeczą będzie zaznaczenie opcji „Use customized colors” i z opcji „Prime color”, „Secondary color” i „Tertiary color” wybierz pasujące Ci barwy. Najlepiej wybrać wszędzie ten sam kolor.
  5. Teraz wystarczy zaznaczyć opcję „Set as current live wallpaper”

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że często po zamknięciu tej aplikacji w tle powrócą Googlowskie niechciane barwy. Dlatego aplikacje musisz zablokować kłódką, aby nie została zamknięta w tle.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM