Kondycja baterii w Xiaomi

Producenci smartfonów ciągle rozwijają swoje produkty, kusząc nas większymi cyferkami. Mało kto zdaje sobie sprawy, że większa cyferka to nie wszystko. A co drodzy producenci inteligentnych cegiełek z bateriami, które zostają zazwyczaj pominięte i czasami nawet nowszy smartfon ma mniejszą pojemność akumulatora niż starszy brat?

Niestety my użytkownicy nic z tym faktem nie zrobimy. Jednakże możemy dbać o baterię, ładując niskim prądem (zwykłą ładowarką zamiast szybkiej) tylko, gdy mamy taką możliwość. A jak sprawdzić obecną kondycję baterii w Xiaomi/Redmi? O tym ten wpis,

Stan baterii w smartfonach Xiaomi

Nie jest trudną rzeczą sprawdzenia kondycji baterii w smartfonach Chińskiego giganta, jakim jest Xiaomi. Nie musimy nawet pobierać żadnego programu, który próbuje jakoś odczytać, obliczyć i zgadnąć poprawną wartość.

Na klawiaturze wystarczy wpisać kod (tak jakbyśmy chcieli dzwonić) *#*#6485#*#*.

Pojawi się lista cyferek i literek, która na pierwszy rzut oka nic nam nie mówi… na drugi rzut oka zresztą dalej nic. Więc jak odczytać te wartości?

Odczytywanie informacji o ładowaniu i baterii w MIUI

Cały ekran dzieli się nam na dwie kolumny. Kolumna lewa, która jest kodem operowanym przez MIUI i serwis. Każdy kod odpowiada konkretnej rzeczy związanej z informacją o ładowaniu i baterii. Natomiast prawa kolumna to odczytane wartości przez oprogramowanie.

Przed spojrzeniem na te dane i próbie wyciągnięcia jakiejś sensownej informacji zalecane jest naładowanie baterii do 100%

 • MB_00/MF_01: Aktualny procent naładowania baterii.
 • MB_01: Informacja czy telefon obecnie jest w trakcie rozładowywania, czy ładowania.
  Charging – Ładowanie
  Discharging – Rozładowywanie
 • MB_02: Szybkość ładowania baterii. „Standard” to standardowe ładowanie, natomiast „Fast” informuje o większym zapotrzebowaniu na energię i ładowaniu możliwie najszybciej jak to możliwe.
 • MB_04: Obecny prąd rozładowywania akumulatora. Mamy tam 6 cyfr, patrząc na pierwsze 3 cyfry, widzimy pobierany prąd (w mA – miliampery) przez urządzenie. Przy większym obciążeniu patrzymy na pierwsze 4 cyfry… skąd to wiedzieć? To nie są dane dla szarego użytkownika Xiaomi/Redmi, dlatego są one takie, a nie inne.
 • MB_05: Obecna temperatura baterii. Widząc 370, mamy 37° na baterii.
 • MB_06: Informacja o kondycji baterii. Powinna być tam informacja „Good” co oznacza dobrą kondycję baterii. W przeciwnym przypadku udaj się do serwisu, gdyż oznacza to, że z baterią jest coś nie tak, lub ma <80% fabrycznej pojemności (informacja z niektórych źródeł w sieci).
 • MU_00: Informacja o sposobie podpięciu urządzenia do ładowania.
  USB – Podpięcie urządzenia pod komputer czy laptop
  USB_PD -Podpięcie pod szybką ładowarkę (lub szybszą niż te dające 1A na wyjściu)
  USB_DCP – Podpięcie zwykłej ładowarki
 • MU_000: Dokładniejsze informacje o sposobie ładowania.
  OD_PPS – Szybkie ładowanie z technologią, która dostosowuje napięcie i prąd w czasie rzeczywistym.
  USB_DPC – Normalne ładowanie (~1A)
  USB – Ładowanie wolne z komputera czy laptopa (~500mA)
 • MF_02: Cykle ładowania. Kupując telefon, możesz sprawdzić tę wartość i zobaczyć, ile razy był ładowany do 100%. Wiadomo, im mniejsza wartość, tym lepiej.
 • MF_05: Aktualna (rzeczywista) pojemność baterii (bez trzech ostatnich zer).
 • MF_06: Fabryczna pojemność baterii (bez trzech ostatnich zer).

Niestety nie wszystkie informacje w niektórych smartfonach i wersjach MIUI będą możliwe do wglądu.

Procentowa wartość pojemności baterii

Możemy obliczyć, ile zostało nam procentowo baterii z jej początkowej fabrycznej wartości.

W tym celu wystarczy MF_05 dodać MF_06 i pomnożyć przez 100 (MF_05 ÷ MF_06 × 100). Da nam to realną pojemność baterii w procentach.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM