Internet jest pełen niespodzianek i czasami możemy się w nim „zgubić”. Mam tutaj na myśli sytuację, gdy trafiamy na stronę, której istnienie jest zbędne lub jej wartość merytoryczna jest poniżej jakichkolwiek norm.
Spis treści
Android battery calibration
… bo po angielsku brzmi lepiej i poważniej.
Wpisując po polsku czy angielsku frazy, które kierują na obszerne wpisy dotyczące kalibracji baterii w smartfonie, czy laptopie można dojść do wniosku, że coś w tym musi być skoro tyle stron o tym pisze. Ja z doświadczenia oraz czystej teoretycznej wiedzy wiem, że takie porady powinny zostać zablokowane przez samo Google jako wprowadzanie w błąd i wyrządzające szkodę na urządzeniu użytkownika,
Kłamstwo, brak fizyki w szkole i powielanie wpisów sprzed kilkunastu lat, które dobrze się sprzedawały. A może jednak coś w nich jest racji?
Cały wpis tyczy nowych, standardowych baterii. Nie wiekowych urządzeń.
Reset stanu wskaźnika baterii
Całe te śmieszne porady, których jest ponownie masa w sieci, mają na celu wymuszenie na urządzeniu skasowaniu i utworzeniu nowego pliku, w którym jest zapisana informacja o stanie baterii. Takie wymuszenie jest bezcelowe, ponieważ system spokojnie da radę sobie sam bez naszego katowania baterii.
W Androidzie jest to plik batterystats.bin – nie mamy do niego dostępu, nie mając zdjętych zabezpieczeń systemu.
Rozładuj baterię do końca i ładuj na maksa
Wiele pisarzy internetowych, liczących zyski z reklam czy sponsorowanych klików/wizyt itp. informuje nas, abyśmy rozładowali urządzenie do momentu jego wyłączenia i potem ładowali baterię do 100%, powtarzając ten proces nawet i 3-krotnie.
Staraj się nie dopuścić do rozładowania urządzenia do momentu jego rozładowania. W teorii rozładowane kompletnie urządzenie bez problemu można podłączyć do ładowarki i powinno ono się wybudzić. Niestety są sytuacje, gdy napięcie baterii spada do poziomu, w którym ogniwo już nie jest w stanie poprawnie funkcjonować – telefon się rozładował, ładujemy, ładujemy, a telefon się nie włącza. W takim przypadku możliwe, że bateria poległa i czeka nas jej wymiana. Jedyny ratunek to próba z zostawieniem pod ładowarką na kilka godzin raz wolną ładowarką, a raz szybką uważając kontrolując przy tym czy tylna klapka nie robi się gorąca i czy nie widać wybrzuszenia.
Aplikacje do kalibracji baterii
Sklep Play jest super miejscem dla wszelkiego rodzaju przemytników złego oprogramowania, wyłudzaczy danych czy elementów wyświetlających reklamy zawsze i wszędzie.
Nie mogę pojąć jakim cudem nadal jest tam mnóstwo aplikacji do kalibrowania baterii – przecież to oszustwo, a uprawnienia, jakie potrzebują te aplikacje są lekko mówiąc podejrzane!
Mało tego, te aplikacje mają pozytywne opinie… wystawione przez samego twórcy aplikacji lub z farmy botów, które kosztują parę złotych.
Dłuższe życie każdej baterii to Calgon…
Nasze baterie nie mają problemu z odkładaniem się tłuszczu i kamienia, ponieważ ich intensywna praca wymaga od nich sporo wysiłku, a jak wiemy, ten spala tłuszcz 🙂 Nic z tego nie zrozumiałeś/aś? Nie ważne…
Aby nasza bateria służyła nam możliwie najdłużej, powinniśmy:
- nie korzystać ze smartfona w czasie jego ładowania
- nie wystawiać smartfona na działanie promieni słonecznych i trzymać go z dala od innych źródeł ciepła
- nie rozładowywać smartfona do końca
- ładować możliwie najniższym prądem (czyli taką zwykłą ładowarką zamiast szybkiej)
- ładować oryginalnymi ładowarkami, nie podróbkami za 3zł
- nie używać żadnego programu do kalibracji baterii i inne cuda
- wyłączyć zbędne aplikacje, powiadomienia i zbędne funkcje systemowe
To tyle w tym krótkim pół żartem, pół serio wpisie. Nie dajcie się robić w konia i dbajcie o swoje urządzenia.