Standardowa aplikacja aparatu, jaka jest w urządzeniach danego producenta, jednym wystarcza, a drugim nie. W przypadku Xiaomi możemy odkryć ukryte ustawienia aparatu i poprawić trochę jakość zdjęć. Jednakże istnieje aplikacja, która potrafi wydobyć z podzespołów odpowiedzialnych za zdjęcia i filmy dużo więcej.
Mowa tutaj o Camera Google, czyli GCam, która króluje wśród aplikacji do robienia zdjęć. Faktycznie, jakość jest na plus w szczególności gdy w pomieszczeniu robi się ciemniej.
GCam jest to tak zwany „port aplikacji”. Każdy, kto zna się trochę na programowaniu, może spróbować swoich sił. Portów GCam jest mnóstwo w kilkunastu wersjach u jednego developera,
Niestety wszystko ma swoje wady. Sporo programistów tworzy GCam pod urządzenie mu bliskie. Nie ma jednej aplikacji, która będzie działać na wszystkich smartfonach tak samo – dobrze. Dlatego trzeba szukać, kombinować, testować i dużo czytać w internecie, by znaleźć odpowiednią wersję.
Jednakże odpowiednia wersja, która będzie u nas działać bez anomalii to połowa sukcesu. Musimy także znaleźć odpowiedni „config”, czyli plik, który ustawi GCam tak, aby nasz smartfon możliwie najbardziej współgrał z GCam… oczywiście nie każdy config będzie działał z każdą wersją GCam.
Spis treści
GCam – wady i zalety
Jak każda aplikacja i ta posiada swoje wady i zalety. Nie da się zrobić aplikacji, która będzie działała idealnie na każdym smartfonie. Dla każdego programisty priorytetem będzie inne urządzenie i inne funkcje, które będą działać lepiej niż „u konkurencji”.
Jakie więc są wady, a jakie zalety znanego wielu osobom GCam? O tym możesz przeczytać dalej,
Wady GCam + config:
- Utrudnione znalezienie odpowiedniej wersji aplikacji,
- Czasami bardzo trudno jest znaleźć dobry config,
- Rzadko kiedy działa wszystko tak samo jak w standardowej aplikacji Aparatu,
- Jeśli nie będziesz zagłębiał się w masę ustawień, to nie ma w tej kwestii „wad”,
- Zazwyczaj większy plik wynikowy, co wynika z większej ilości szczegółów i lepszych barw.
Zalety GCam + odpowiedni config:
- Znacznie lepsza jakość zdjęć,
- Balans bieli od Google często czyni cuda,
- Zdjęcia w ciemnych otoczeniach są znacznie lepsze,
- W niektórych wersjach GCam masa ustawień, które można dostosować pod siebie,
- Piękna jakość filmów w dużym bitrate,
- HDR+ wyciąga jeszcze większą ilość detali.
Aplikacja do pobierania GCam i config’a
Szukałem dużo, czytałem jeszcze więcej, aż w końcu znalazłem odpowiednio działającą aplikację, która w prosty sposób pokaże Ci wersja, która będzie odpowiednia dla Twojego smartfona.
GCamloader, tak nazywa się aplikacja ułatwiająca pobranie odpowiedniej wersji GCam na Twoje urządzenie.
Na początku wybierz firmę Twojego smartfona, a następnie za pomocą wyszukiwarki wyszukujesz model Twojego urządzenia.


Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego modelu. Po wykonaniu tej czynności ukazuje nam się strona, na której możemy pobrać aplikację GCam oraz Config dla tej wersji.
Niestety, aplikacja w swojej bazie nie posiada czasami Configa dla X smartfona. W takim przypadku musisz poszukać sam w internecie, oczywiście taki który będzie współgrał z pobranym GCam.

