Rozszerzenie pamięci (Dodatkowy RAM)

Każdy producent swojej nakładki na Androida stara się, aby jego oprogramowanie było możliwie najbardziej stabilne i wyróżniające się z tłumu.

Jednym udaje się to bardziej, innym mniej, jeszcze inni kopiują po całej linii. Są i tacy, którzy przypominają sobie o elementach systemu, które kiedyś były przez użytkowników pożądane. Sam niejednokrotnie chciałem szybciej, stabilniej i lepiej, więc rootowałem urządzenie, kombinowałem, zmieniałem, aż w końcu udało się ulepszyć daną wersję Androida czy nakładkę systemową.

Rozszerzenie pamięci w MIUI

Xiaomi wraz ze swoją nakładką MIUI 12.5 oraz MIUI 13 dodali opcję nazwaną „Rozszerzenie pamięci” o opisie jak niżej.

Dodaj 3,00 GB pamięci RAM, wykorzystując pamięć użytkownika. Upewnij się, że na urządzeniu jest wystarczająca ilość wolnego
miejsca.

Całość opcji „Rozszerzenie pamięci”, jaką wprowadziło Xiaomi działa na podobnej zasadzie jak partycja wymiany (SWAP) w uniksowych systemach. Inaczej… z pamięci wewnętrznej urządzenia zostaje wydzielone miejsce, które będzie służyło jako „Dodatkowy RAM”.

Dodatkowy RAM – ile?

Oczywiście to, ile będziemy mogli dodać „dodatkowego RAM”, zależy od urządzenia i dostępnej pamięci wewnętrznej.

Teoretycznie dostępność rozszerzenia pamięci RAM wygląda tak:

  • Pamięć wewnętrzna 256 GB i wieksza – Możliwość dodania 3 GB/4 GB RAM
  • Pamięć wewnętrzna 128 GB – Możliwość dodania 2 GB RAM
  • Pamięć wewnętrzna 64 GB – Możliwość dodania 1 GB RAM

Wady i zalety większej ilości RAM

Niestety rozwiązanie nie jest idealne i wydaje się nie mieć racji bytu w obecnych czasach.

Wady:

  • W wielu smartfonach z MIUI 12.5 powoduje problemy typu ścinania interfejsu, lagi animacji i ogólne spowolnienie smartfona.
  • Natomiast w MIUI 13 opcja ta została poprawiona na tyle, że całe wcześniejsze problemy w większości zostały wyeliminowane, ale pojawiają się inne, które teoretycznie nie powinny mieć wpływu z rozszerzeniem pamięci RAM.
  • Zwiększenie pamięci RAM nie ma sensu na urządzeniach z kościami LPDDR4 i UFS 2.1/UFS 2.2, a to dla tych „słabszych” smartfonów ta opcja powinna być wybawieniem.

Zalety:

  • Teoretycznie przy szybkich smartfonach (głównie nowszych z półek wyższych i średnich) włączenie opcji powinno dać większy komfort korzystania ze smartfona i pozwolić na uruchomienie wielu aplikacji jednocześnie bez potrzeby „ubijania” ich procesów będących w tle.

Praktyka:

  • Przeglądam fora, grupy, czytam, odpisuję i nie spotkałem jeszcze osoby, która zachwalałaby tę opcję i pisała, iż opcja cokolwiek poprawiła. Wiele testów pokazuje, iż zalet brak.
  • Urządzenia, na których opisywana funkcja działa dobrze (tzn. nie powoduje problemów) posiadają wystarczająca ilość pamięci RAM (czyt. >6GB), a tam jest zbędne rozszerzenie pamięci.
  • Opcja działa poprawnie na urządzeniach posiadających LPDDR5 i UFS 3.0/UFS 3.1

Reasumując: Nie warto tej opcji włączać. Możliwe, że Xiaomi jeszcze coś poprawy, zoptymalizuje.

Włączanie/wyłączanie rozszerzenia RAM

Aby tę opcję włączyć/wyłączyć należy wejść w
Ustawienia – Dodatkowe Ustawienia – Rozszerzenie pamięci.

To czy „Rozszerzenie pamięci” jest aktywne, możemy zobaczyć w „O telefonie” – „Wszystkie parametry”. Niestety z jakiegoś powodu nie we wszystkich smartfonach/wersji MIUI nie wyświetla się „+X GB„… wiec musisz sprawdzić czy opcja jest włączona jak wcześniej pisałem.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
2
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM