Blokowanie reklam na Androidzie bez aplikacji

Reklamy, reklamy i reklamy… są na stronach i będą, gdyż daje to możliwość jakiegoś zarobku dla autora strony, gdy ten nie ma umowy z inną firmą niż od wyświetlania reklam. W moim przypadku reklamy będą (albo już są), ale z pewnością nie pozwolę, aby przeszkadzały w czytaniu lub były wyświetlane wszędzie gdzie to możliwe – czego nie rozumieją wielkie firmy, które ładują na swoich stronach miliony reklam.

Mając Xiaomi, Redmi lub Poco możemy już w samych aplikacjach i systemie wyłączyć reklamy z niektórych miejsc – Wyłączanie reklam w Xiaomi, Redmi i Poco

Blokowanie reklam w smartfonie

Jest sporo programów blokujących reklamy na smartfonach, w szczególności na tych, które działają na Androidzie. Jednakże nie jest tajemnicą, że program ten musi pracować cały czas w tle, co powoduje dodatkową konsumpcję energii elektrycznej powodujące szybsze wyczerpywanie baterii.

Obecnie smartfony mają małe baterie w stosunku do mocy procesorów CPU oraz innych odpowiedzialnych za dźwięk czy poprawę wyglądu zdjęć, a do tego dochodzą ekrany, które mają dużą rozdzielczością, HDR itp. Ale to nie ten temat.

A co powiesz na blokowane reklam już na poziomie samego połączenia z siecią, co pozwoli nawet i blokować skutecznie reklamy w aplikacjach, a bateria na tym nie będzie cierpieć?

Usuwanie reklam – zmiana DNS

Jest prosta opcja blokowania reklam już na poziomie łączenia z siecią. Mowa o zmianie DNS w smartfonie.

Niestety Android 8.1 (Oreo) i starszy nie posiada prostej opcji zmiany DNS, dlatego do zmiany musisz pobrać aplikacje typu DNS Changer np: ten lub ten ( na szczęście nie mają prawie żadnego wpływu na baterię).
Android 9 (Pie) i nowsze nie potrzebują tego typu aplikacji, całe zmiany dokonujesz w systemie, o czym napisze dalej.

Są różne firmy oferujące swoje DNS, które blokują reklamy. Reklamy zablokujemy za pomocą np:
AdGuard DNS
AdShield
Next DNS (polecam)

Ja opisze tutaj blokowanie reklam na poziomie DNS za pomocą Next DNS, które oferuje dużo opcji i ma bardzo łatwy panel zarządzaniem blokowanymi reklamami.

Next DNS – najlepszy z najlepszych

DNS tej firmy nie sprowadza się tylko do przepisania DNS do swojego smartfona. Pozwala wybrać paczkę filtrów blokującą reklamy, a do tego zadba o Twoje bezpieczeństwo w sieci na wiele sposobów.

Wejdź na stronę NextDNS.io, a następnie u góry z prawej strony wybierz My.NextDNS.io. Aby korzystać z tego narzędzia, musimy się zarejestrować, w tym celu wypełnij pole e-mail/hasło i wybierz opcję „Zarejestruj się” .


Po wypełnieniu okien swoimi danymi wybieramy „Zarejestruj się”. Zostaniemy zalogowani do naszego panelu ustawień DNS.

Na górze wita nas komunikat:
To urządzenie nie korzysta z NextDNS.
To urządzenie obecnie używa „NAZWA
OBECNEGO DNS” jako dostawcy DNS.


Aby to zmienić i już operować na „naszym” DNS musimy wprowadzić pewne dane do ustawień smartfona.

Na stronie widnieją „Punkty końcowe”. Interesuje nas ciąg znaków/cyfr obok „DNS-over-TLS/QUIC„.


Oczywiście Twój ID będzie inny.

Uruchom smartfon, wejdź w ustawieniach. Powinien tam być pasek wyszukiwania ustawień. Wpisz „DNS” i przejdź pod „Prywatny DNS” (Ustawienia – Sieć i internet – Zaawansowane – Prywatny DNS.)

W oknie, które Ci się pokaże, wybierz „Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS” i wpisz tam Twój DNS-over-TLS/QUIC. Zatwierdzamy „Zapisz”.


Po tym zabiegu należy wyłączyć/włączyć sieć, z którą obecnie się łączymy (transfer danych lub WiFi).
Wchodzimy na stronę my.nextdns.io i zamiast informacji „To urządzenie nie korzysta z NextDNS.” powinna być informacja

Wszystko OK!
To urządzenie korzysta z NextDNS z tą konfiguracją.


Jak ustawić Next DNS, aby blokował możliwie najwięcej reklam, nie był wolny i pozwolił nam na bezpieczne przeglądanie internetu? O tym przeczytasz we wpisie – Ustawienia NextDNS.io

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Nie zapomnij zostawić komentarza!x
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    RODO
Kontakt
ROZUMIEM