Android posiada masę aplikacji, które niestety, ale czasami pozwalają sobie na zbyt wiele. Mowa tutaj o aplikacjach, które działają w tle jak chcą i kiedy chcą. Dobrze, że Android sam w sobie posiada stosowne opcje, które powinny działać jak kaganiec na zapędy aplikacji.
Dodatkowo każdy producent smartfonów wraz ze swoją nakładką systemową opcje te ma trochę zmienione i potrafią działać gorzej lub lepiej.
Spis treści
Ograniczanie aplikacji w tle
Jak wcześniej wspomniałem, każdy producent opcje może prezentować nieco inaczej, jednakże ich zadanie i miejsce w menu na ogół jest podobne. Ja swój wątek oprę o nakładkę MIUI, która widnieje na smartfonach Xiaomi.
Ograniczając działanie aplikacje w tle, możemy być prawie pewni, iż aplikacja nie będzie ukazywała nam swoich powiadomień oraz nie będzie korzystać z naszej baterii w tle. Jest to opcja niemalże obowiązkowa, którą należałoby ustawić dla każdej aplikacji z osobna w celu możliwie najdłuższej pracy naszego urządzenia na jednym ładowaniu.
Ograniczenie zużycia baterii
Ograniczenie aplikacji na działanie w tle nie jest trudną czynnością. Niestety wraz z ograniczeniami nie będziemy dostawać w większości przypadków powiadomień itp. Jak dla mnie dostawanie co chwilę powiadomień z Insta czy FB jest zbędne. Lepie przejrzeć sobie aplikację osobiście raz na jakiś czas.
Aby dostać się do ustawień aplikacji, wystarczy wykonać poniższe czynności.
1. Przytrzymaj palcem na ikonie wybranej aplikacji i wybierz opcję „Informacje o aplikacji”.

2. Jeśli górna opcja nie działa, to masz inne wyjście.
Ustawienia – Aplikacje – Zarządzanie aplikacjami
3. Teraz wystarczy wybrać opcję typu „Ustawienia aplikacji w tle”, „Battery saver”, „Oszczędzanie baterii” itp. Niestety tutaj nie jestem jednoznacznie podać nazwy tej opcji, ponieważ ta może nazywać się różnie w zależności od języka systemu czy dostępnej nakładki systemowej i jej wersji.
Screen przedstawia opcję w MIUI 13 (po zaktualizowaniu Security, gdzie nie ma pełnego spolszczenia).

4. Wybierz tę opcję (w moim przypadku jest to „Battery saver”).
Powinieneś zobaczyć kilka opcji do wyboru podobnych do tych na screenie niżej.

5. Następnym krokiem, który wydaje się logicznym, jest wybranie opcji „Ogranicz aktywność w tle”. To powinno załatwić największe działanie aplikacji w tle.
Ścisła kontrola aplikacji – ograniczenie działań
Będąc w ustawieniach systemowych dotyczących aplikacji, widzimy tam inne opcje. Ja wymienię opcję, które posiadam w swoim smartfonie wraz z komentarzem, co można zmienić.
- Użycie danych (Data usage). Tutaj mamy możliwość usunięcia aplikacji korzystanie z transmisji danych, WiFi czy pobieranie plików w tle. Osobiście dla każdej aplikacji, której nie chcę, aby działała w tle, zabraniam korzystania z jakiejkolwiek sieci w tle.

- Autostart. Skoro nie chcę, aby aplikacja działała w tle, więc odznaczam jej samoczynny autostart.

- Uprawnienia aplikacji (App permissioons) . Osobiście zawsze wyłączam wszystkie uprawnienia. Jeśli coś nie będzie działać, to wtedy zmieniam odpowiednie ustawienie.
Warto tutaj dodać, iż każda aplikacja posiada inną listę uprawnień. - Inne uprawnienia aplikacji (Other permissions) – Jak wyżej.

- Powiadomienia (Notifications). Wyłączamy, aby zwiększyć pewność braku działania aplikacji w tle.

To wszystko. Więcej w obecnych czasach nie ma co kombinować, bo tylko pogorszymy sprawę, a ubijanie na siłę co chwila aplikacji nie ma większego sensu i więcej stracimy, niż zyskamy,
Pragnę tylko przypomnieć, że jeśli X aplikacja siedzi w RAMie to nie jest równoznaczne z jej działaniem w tle. RAM przyspiesza działanie aplikacji, więc niech sobie tam jest. Nie ma to żadnego wpływu na baterie.